Валютна виручка для Ахметова за рахунок споживачів

Національна комісія, що регулює ринок електроенергії та комунальних послуг (НКРЕКП) оприлюднила проекти чотирьох рішень, що змінюють структуру оптової ринкової ціни (ОРЦ) електроенергії.

Їх суть полягає в тому, що дотаційні сертифікати, які раніше були включені до ОРЦ, тепер переносяться в тариф для кінцевого споживача.

Бізнес заплатить

Дотаційні сертифікати – це різниця між ринковою вартістю електроенергії та тарифом, за яким цей ресурс отримує населення. Вони були введені в 2001 році. Дот-сертифікати покриваються за рахунок непобутових споживачів.

Дот-сертифікати – приклад перехресного субсидування, коли занижений тариф для населення компенсується за рахунок бізнесу, що робить його менш конкурентоспроможним, порівняно з іншими країнами.

Крім того, проекти рішень регулятора передбачають зміну ціни електроенергії в залежності від добових піків. В разі утвердження рішень, різниця між тарифами в «денний пік» та «нічний провал» зменшиться. Електроенергія вдень трохи подешевшає, а вночі – подорожчає.

Це вб’є бізнес постачальників електроенергії за нерегульованим тарифом (ПНТ), які купують електроенергію в ДП «Енергоринок» та продають її кінцевому споживачу, маючи маржу.

ПНТ – єдиний елемент відкритого ринку. Інші постачальники – обленерго, що є операторами регіональних розподільчих електромереж – продають ресурс за регульованим тарифом, встановленим НКРЕКП.

Обленерго не мають офіційного прибутку, тому що отримають гроші згідно з інвестиційними програмами, затвердженими регулятором за принципом «затрати плюс». Зазвичай власники обленерго заробляють на закупівлях у споріднених структур та підключенні нових споживачів.

Проекти рішень НКРЕКП

  • Проект рішення постанови «Про затвердження Порядку врахування компенсації втрат ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом від здійснення постачання електричної енергії окремим категоріям споживачів»
  • Проект рішення постанови «Про затвердження Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом від здійснення постачання електроенергії населенню»
  • Проект рішення постанови «Про затвердження Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом від здійснення постачання електроенергії населенню, яке розраховується за тарифами, диференційованими за періодами часу»
  • Проект рішення постанови «Про затвердження Порядку розрахунку суми компенсації втрат ліцензіатів з постачання електричної енергії за регульованим тарифом від здійснення постачання електроенергії споживачам (крім населення) за тарифами, диференційованими за періодами часу»

Жалоба «ПНТешників»

В розпорядженні БізнесЦензор є відкритий лист «щодо ціноутворення на ринку електроенергії», адресований на перших осіб держави. Його підписали більше 20 компаній, що постачають електроенергію за нерегульованим тарифом.

Підписанти жаліються на проекти рішень НКРЕКП, які в разі прийняття «призведуть до значних негативних наслідків для економіки України, в тому числі – для діяльності ПНТ».

За інформацією колишнього члена НКРЕКП Андрія Геруса, в 2017 році обсяг поставок ПНТ складає близько 8% від загального. Між тим, частка незалежних постачальників має постійно зростати після затвердження закону про ринок електричної енергії в квітні.

В листі вказані три головних наслідки затвердження проектів. По-перше, зібльшиться ціна електроенергії для ПНТ порівняно з обленерго.

По-друге, зменшиться різниться в ціні енергії між періодами доби. Співвідношення ціни Пік/Ніч – зменшиться на 20%, День/Ніч – більше ніж на 25%.

І по-третє, експортери тепер будуть купувати електроенергію в «Енергоринку» без врахування дотаційних сертифікатів. Це означає, що Україна буде субсидувати продаж дешевої електроенергії за кордон, а покривати різницю будуть українські споживачі.

В Регуляторі вказують на те, що рішення поки що знаходяться на стадії розгляду.

«Поки рішення не приймались, аналізуються зауваження. Після аналізу опублікуємо зауваження та наглядні матеріали», — відповів на питання БЦ голова НКРЕКП Дмитро Вовк.

Адепти валютної виручки

Кому вигідні такі рішення? Як неодноразово повідомляв БізнесЦензор, монопольним експортером електроенергії в Україні є компанія ДТЕК Ріната Ахметова. Її частка в експорті складає більше 99%.

При цьому, в сегменті експорту ринок вже давно працює. Але лише ДТЕК вигідно продавати ресурс за кордон, враховуючи вертикальну інтеграцію компанії.

НАЖМИТЕ НА СТРЕЛКУ , чтобы читать далее

Загрузка...