Таріел Васадзе: як грузин знищив український автопром. Розслідування

9


Розполохавши західних інвесторів, Україна уклала угоду з східними. Так, «Укрпромінвест» (Порошенко) став найбільшим дистриб’ютором російського Автовазу і корейської KIA, для складання яких йому і знадобилися потужності Луазу.

А поки ще державний ЗАЗ в 1997 році прийшла корейська корпорація «Daewoo», з якої створили спільне підприємство «АвтоЗАЗ-Daewoo». Говорили, що контракт з «Daewoo» лобіював Васадзе, до цього міг бути причетний і Порошенко, так як ці два автомобільних олігарха мали згодом загальний бізнес — складання в Україні російських «вазів». І ось вже у 1999-му «УкрАвто» отримує в своє управління належить державі контрольний пакет акцій ВАТ «АвтоЗАЗ», а через три роки викуповує його на «аукціоні», де фірма Васадзе була єдиним учасником. Причому за половину ціни: спочатку стартова ціна підприємства була 102 мільйона гривень (20 мільйонів доларів), але Васадзе зробив так, що два аукціони не відбулися через відсутність покупців, а вже третій знизила стартову ціну до 54 мільйони гривень (трохи більше 10 мільйонів доларів), і тоді «УкрАвто» купив його за 54,2 мільйона.

Причому, разом з самим заводом, Васадзе придбав «у навантаження» і всю інфраструктуру, включаючи будинок культури, зоопарк і… заводські гуртожитки. Жили в них робітникам не дозволили приватизувати свої «гостинки» і «малосімейки», ці гуртожитки навіть не передали на баланс міста. А це і не дивно, враховуючи, що кращим другом Таріела Шакровича завжди був Олександр Сін: заступник мера (до 1999), заступник губернатора (1999-2006, 2008-2010), міський голова Запоріжжя (2010-2015).

Діставши підприємство під свій повний контроль (і переоформивши його в ЗАТ), оскільки компанія «Daewoo» тоді розпалася – але залишила «АвтоЗАЗу» права на випуск модельного ряду. А він просто вражав: крім застарілої «Таврії» і не менш застарілої «Славути», з кінця 90-х завод випускав «Daewoo Lanos», яка на тлі перших двох виглядала просто футуристично, але за західними мірками була «дуже-дуже бюджетним автомобілем.

За цим формальним «приходом іноземного інвестора» ховалася грандіозна афера. Суть була в тому, що в середині 90-х в Україні почалася жорстка конкуренція між основними імпортерами автомобілів (нових та б/в). І тоді самі кмітливі, в тому числі «УкрАвто» і «Укрпромінвест», вирішили розіграти карту «вітчизняного виробника». Виробляти самі вони, звичайно, не могли (для цього потрібні були б колосальні інвестиції у виробництво), пустити в країну іноземні компанії не хотіли, зате організували збірку в Україні іномарок під виглядом власного виробництва. Почали з «складання» (великовузлове «semi knocked down», SKD), причому «Укрпромінвест» далі неї так і не просунувся, а ось ЗАЗ з часом досяг рівня повномасштабної збірки («complete knock down», CKD) з імпортних та частково власних комплектуючих. Але при цьому радіти тому, що в «Daewoo Lanos» використовувалися і деталі українського виробництва, не варто. Справа в тому, що під час SKD-складання використовувався метод заміни якісних імпортних комплектуючих дешевими українського або китайського виробництва. Це до питання про те, чому український «Ланос» ламався набагато частіше, ніж випускається в інших країнах, так і його комплектація була мінімальною. Додамо: він ще і коштував дорожче!

І ось вже в 1997 році «вітчизняні виробники автомобілів» отримали ряд пільг, а на додачу до цього імпортерів іномарок почали обкладати регулярно зростаючими митами та податками. Васадзе і Порошенко, запустили складання «вазів» і корейських малолітражок, така схема вигідна, і незабаром вони монополізували український ринок бюджетних автомобілів. Що призвело до справжньої катастрофи! Справа не тільки в тому, що ця бюджетна ніша в Україні була представлена лише «тавриями», «вазами» і «ланосами» (прозванными українцями «лаЙнос»), справа в тому, що навіть не будучи обкладеними ввізними митами, вони коштували в півтора-два рази дорожче своїх аналогів у близькому зарубіжжі! Причому, така тенденція зберігалася до недавнього часу: наприклад, у 2016 році в Україні «Ланос» коштував на 85% дорожче, ніж в Росії.

І це було наслідком ще одного шахрайства: ще в «нульових» українські ЗМІ повідомляли, що Васадзе закуповував комплектуючі через посередників, завищуючи їх вартість на 10-15%, а потім, шляхом хитрих маніпуляцій, собівартість готового автомобіля, зібраного на Зазі, зростала ще більше. Така схема, запущена в 90-х, досі діє! Точніше, діяла – адже зараз Запорізький автозавод фактично зупинено.

Загибель заводів

Не завжди у комбінаторів все йшло, як по маслу. У 2002 році Леонід Кучма, ображений на Петра Порошенка за відхід до Ющенка, позбавив його автозаводи пільг. А ось Васадзе, завжди дружив з владою (будь-який), тоді обрався у Верховну Раду під прапорами прокучмівського блоку «За єдину Україну», після чого осів у фракції «Трудової України» (партії Сергія Тігіпка). Справи у нього йшли просто відмінно, але він не відвернувся і від свого старого приятеля: на ЗАЗ теж збирали російські «вази», а комплектуючі до них постачав «Укрпромінвест» Порошенко. Відразу після першого Майдану Васадзе почав гострити лижі у табір переможців: спочатку в групу «Воля народу», потім в ПППУ, а з кінця 2005-го в «Батьківщину». Свої мандати в 2006 і 2007 роках він отримував вже за списком БЮТ.

І знову його вибір виявився вигідним: коли потім прем’єр Тимошенко (2007-2010) почала «щемити» автобізнес Порошенко, вона не тільки не чіпала Васадзе, але і сприяла розквіту його «УкрАвто» і особливо «Автозазу». Так, у 2009 році Тимошенко ввела додаткову «антикризову» надбавку до ввізного мита на імпортні автомобілі (потім «УкрАвто» лобіював продовження цієї надбавки), а жовтні 2009-го Тимошенко ініціювала нову аферу: закупівлю у «УкрАвто» сто тисяч автомобілів (!) за бюджетний рахунок (кредит на 400 мільйонів доларів у китайського банку під держгарантії України) в якості подарунка інвалідам. Спочатку планували закупити «Славути» (п’ятидверні «Таврії»), але потім вирішили розщедритися на «ЗАЗ-Chery» (китайський майже аналог «Ланоса», що випускався на ЗАЗ з 2006 року). Але такий розмах відразу держава не потягнула, а після президентських виборів масштаби були куди скромніше: «УкрАвто» намагався домовитися з урядом Миколи Азарова хоча б про кілька сотень машин.

Таріел Васадзе заради цього навіть перейшов у Партію Регіонів (листопад 2011). Але лише в 2013 році він отримав тендер на 678 автомобілів для інвалідів на загальну суму 44,2 мільйона гривень – в середньому по 65 тисяч гривень (або 8 тисяч доларів) за автомобіль. Ними стали малолітражки «ЗАЗ Sens», хоча в Росії за таку ціну можна було купити кросовер «Renault Duster».

Варто зауважити, що Петро Порошенко, за даними SKELET-info, в ті роки теж не сильно страждав. У президентство свого кума Віктора Ющенка він навіть розширив своє виробництво – зокрема урочисто відкривши автозавод у Черкасах (реконструйований приватизований радянський РМЗ), де запрацювала ще одна лінію з випуску «вазів». Стрічку з помпезністю перерізали: Петро Порошенко з Олегом Гладковским, Віктор Ющенко і віце-президент «Автовазу» Владислав Матус.

П. Порошенко, Ст. Ющенко, Ст. Матус і О. Свинарчук-Гладковський
на відкритті нового заводу «Богдан» в Черкасах

Про методи роботи українських автовиробників» красномовно говорила шахрайська схема обходу ввізних мит, яку «УкрАвто» Васадзе створила за допомогою купленого в 2005 році варшавського заводу «Fabryka Samochodów Osobowych S. A.» (FSO). Спочатку Таріел Васадзе збирав на FSO автомобілі «Chevrolet Aveo», але до 2011 року завод фактично зупинився (зараз Васадзе планує забудувати його територію комерційною нерухомістю). А ось у 2009 році на FSO стали привозити і розбирати на частини автомобілі KIA, виготовлені в Словаччині. Навіщо? Потім, що потім їх ввозили в Україну під виглядом комплектуючих, не обкладаючи митом, і збирали на «Автозазі» — імітуючи «вітчизняне виробництво». Причому, анітрохи не приховуючи це навіть від журналістів! Схоже, що Васадзе був не впевнений у своїй безкарності, а просто-таки у своїй «непогрішності».

Але все ж його бізнес сильно страждав від криз. 2008-й рік він пережив більш-менш, і навіть підживив грошима «Брокбізнесбанк», 8-% пакет акцій якого Васадзе купив в 2006 році у братів Буряків. Єдині, хто всерйоз відчув на собі наслідки світової кризи – це робочі «Автозазу». Вже на початку 2009 року він безжально звільнили 600 працівників, у тому числі і кваліфікованих фахівців. 2014 рік просто зарізав «АвтоЗАЗ», оскільки нинішня криза вдарила в основному за бідним і «середняків», були основними покупцями бюджетних автомобілів. ЗАЗ почав згортати виробництво (у 2013 році — 22 тисячі, в 2014-му — 13 тисяч, в 2015-м — 4 тисячі, 2016 – близько 400), в 2014 році з заводу звільнили вже 2100 робітників (залишилося близько 1100). «Контрольний постріл» по підприємству завдали, за словами самого Васадзе, т. зв. «бляхари» — власники нерозмитнених іномарок з іноземними номерами (частіше прибалтійськими). Тобто українці, яким набридло, що їм пропонують купити або «Ланос» за ціною «Хюндая», або «Шкоду» за ціною «Мерседеса», і які з’їздили за кордон і купили за реальною ринковою ціною відмінні автомобілі якісної європейської збірки.

Останній аферою Васадзе на «Автозазі» (останній?) став викуп власного боргу за чверть його суми! Справа в тому, що ще з 2013 року «УкрАВто» повинен був «Дельта-Банку» (тоді ним володів Микола Лагун) в загальній складності 996,4 мільйона гривень (кредит плюс відсотки) під заставу майна «Автозазу». Коли банк «згорів» і держава почала стягувати його вцілілі активи, то в якості такого було визначено заставне майна «УкрАвто» — тобто Запорізький автозавод. І ось у липні 2017 року це заставне майно було продано на аукціоні за… 243,675 мільйона гривень. Більш того, його покупцем стала ТОВ «Фінансова компанія «Юніверсум Фінанс», яка, як виявилося, належить Інге Есиаве (ще одна грузинка), бізнес-партнеру Таріела Васадзе і його дочки Ніни Васадзе (зокрема, на фірмі «Гермес Тревел Груп»). Тобто Васадзе заощадив (фактично – обдурил держава) на 650 з лишком мільйона гривень! Знову ж таки, без жодних для себе наслідків. Так що навряд чи ця афера була провернута без участі людей з уряду і керівництва Нацбанку.

Але навіть це не змогло врятувати багатостраждальний «АвтоЗАЗ»: у квітні 2018-го підприємство зупинилося повністю. В даний час легкові автомобілі в Україні випускає тільки «Єврокар» (великовузлове складання Volkswagen, Audi, SEAT і Škoda), один з основних конкурентів «УкрАвто», виграв завдяки ставці на автомобілі середнього класу, які сьогодні продовжують бути затребуваними у більш заможних українських покупців.

Всі прогнози про реанімацію Запорізького автозаводу невтішні, і основна причина цього зветься Таріелом Васадзе. Завод був потрібен йому для шахрайських схем «національного виробника», але зараз попиту на його наддорогі «ланоси» практично немає, а збірку більш презентабельних моделей та їх продаж за реальною, а не завищеною в 1,5-2 рази ціною Васадзде, схоже, навіть не розглядає. Так само як і не бажає розлучатися з підприємством, щоб продати його в «прямі» і чесні руки. Зараз Васадзе мріє «розвести» якого-небудь західного інвестора, запропонувавши йому частку в підприємстві в обмін на фінансове вливання і технології. Однак європейські, американські і навіть азіатські автовиробники вже добре знають Таріела Васадзе, а тому, за даними SKELET-info, ввічливо відмовляються від його пропозицій.

Сергій Варіс, для SKELET-info

 

«>

Источник

Оставить комментарий