Скандал. Сергій Льовочкін затесався в ряди «Нових лідерів» Пінчука

9


«Антикорупціонери» та інші активісти потрапили в погану компанію.

Телевізійний проект ICTV «Нові лідери», творці якого планували згенерувати чергове покоління політиків, стрясає низка скандалів. Після новини про те, що одним з кураторів конкурсу є Сергій Льовочкін, з Наглядової ради проекту вийшли Громадське радіо і Люстрационный комітет Єгора Соболєва. Найближчим часом очікується вихід ще кількох організацій, пишуть «Коментарі». Проте головною проблемою проекту може стати не зіпсована репутація, а порушення авторських прав. Проект журналістських розслідувань «Пристрасті по Роттердаму» повідомляє, що засновники конкурсу не купили ліцензію у авторів ідеї і фактично зробили піратську версію програми. І якщо автори формату приймуть рішення захищати свої права в суді, проект може бути закритий Нацрадою з телебачення і радіомовлення.

Боротьба з корупцією по-українськи: здаватися, а не бути

Організатори телевізійного проекту «Нові лідери» телеканалу ICTV декларують бажання надати телевізійну платформу молодим перспективним політикам, дати їм можливість презентувати себе суспільству і заручитися його підтримкою. Малося на увазі, що ICTV знайомить країну з її майбутнім – новою генерацією лідерів, яка повинна врятувати її від неефективного та корупційного сьогодення.

Принаймні, саме такі сигнали подавали прихильники європейського вектора України та антикорупціонери – Сергій Лещенко, Віталій Шабунін, Мустафа Найєм, Світлана Заліщук та інші їхні соратники, активно рекламували телешоу і відвідували засідання його Спостережної ради. Узгодженість і інтенсивність цього промоушену говорила про те, що ця підтримка централізована і спланована.

Однак ще до свого запуску проект вдарив по репутації учасників і промоутерів заходи. Різке неприйняття лідерів думок, які не підтримали політичний талант-шоу, викликала особистість головного спонсора – Віктора Пінчука. Підприємця, який опинився на вершині українського бізнесу і заволодів мільярдами після того, як одружився на дочці Леоніда Кучми. Власника найбільших в минулому державних активів, легітимність приватизації яких неодноразово заперечував. Пінчука також називають активним захисником тестя у справі Гонгадзе і частим відвідувачем адміністратора Владислава Суркова. І, нарешті, бізнесмен є автором знаменитої колонки в «Wall Street Journal» про необхідність визнання анексії Криму Росією і заморозки питання Донбасу.

Багато спостерігачі відмовилися повірити в те, що настільки неординарна людина виділяє чималі кошти і нічого не чекає. Крім, зрозуміло, державної користі.

«Проект «Нові лідери» від Пінчука, це все одно, що проект «Благі помисли» від Януковича, «Чесний заробіток» від Рабиновича, «Бурштинові візерунки» — від Розенблата»… Або проект: «Скажи наркотикам… — О! Наркотики!!!» — від молодшого Добкіна», — написав, наприклад, відомий блогер і депутат Віталій Чепінога.

Власне, сама історія політичних експериментів Віктора Пінчука не давала підстав для віри в альтруїзм власника ICTV. Так, у 2002 році Пінчук був спонсором іншого скандального проекту – команди «Озиме покоління». Це був виборчий блок з чотирьох партій, що безуспішно намагався пройти в парламент. Блок, як і сьогоднішній телепроект, сповідував ідеологію «молодих і прогресивних». Частина представників першої п’ятірки «Озимого покоління» надалі все-таки увійшли в парламент, і успішно представляли там не тільки там інтереси Віктора Пінчука. Імена цих лідерів добре відомі і сьогодні – Інна Богословська, Валерій Хорошковський і Валерій Вощевський.

Під знаком Льовочкіна

Втім, незважаючи на особистість олігарха на чолі проекту «Нові лідери» були запущені, якщо б не інформаційна бомба, яку заклали самі організатори. Близько двох тижнів тому стало відомо, що до наглядової ради конкурсу входить ГО екс-глави АП Віктора Януковича Сергія Льовочкіна «Нова Україна», серед керівників якого крім, власне, Льовочкіна знаходяться колишня прес-секретар Януковича Дарка Чепак і колишній багаторічний політтехнолог Партії регіонів Андрій Єрмолаєв.

З двома — Пінчуком і Льовочкіним, українському суспільству вже важко було змиритися і вибухнув скандал. На організаторів та «інформаційних партнерів» конкурсу обрушився шквал критики.

«Але є ГО-шка, де засновник Львочкін. Доктор економічних наук. І Дарка Чепак, пам’ятайте у януковича була така прес-секретар? Так от, вона не поїхала разом з шефом в Ростов, схоже, а буде тут за обранням нових лідерів спостерігати, в тому числі. І ось Chairwoman of the Board at Лабораторія законодавчих ініціатив розповідає, що з критичним мисленням у мене погано. А Chief executive officer at Transparency International Ukraine вище пише про те, що.. не буває стерильних умов. Vitaliy Shabunin Yaroslav Yurchyshyn , Oleh Rybachuk рілі? Вам краще знати, хто такі льовочкін. І хто такий пінчук. У нашій цієї корупційної парадигмі. З цими ви зібралися нових лідерів шукати? З пінчуком і льовочкіним? Як це так? Як??? Навіщо ви все шкваритесь так тупо?, — написав відомий волонтер Роман Синіцин.

Хвилі скандалу докотилися до Голландії, і ситуацію прокоментував екс-президент Грузії.

«На наших очах розгортається огидний спектакль. Головний режисер вистави — Пінчук. В кабіні суфлера — Льовочкін. До гри у виставі запрошені відомі громадські активісти, багато з яких погодилися. Можна стерпіти все, що завгодно. Але брехня, цинізм, блюзнірство, відсутність гідності — ніколи. Проект «Нові лідери» — суто політичний, покликаний за рік до виборів проявити свіжих кандидатів замість тих, хто зашкварился. Організатори пояснюють, що олігархи бувають і прогресивними, сучасними і чесними, а Пінчук, мовляв, — саме такий. Хоча всі пам’ятають часи великої приватизації, при якій саме Пінчук грав ключову роль при тіньовому розподілі ресурсів країни. Скільки протримається Україна на брехні? Яку ціну заплатить кожен громадянин за конкурси, на яких перемагають Насиров, Холодницький, Корчак під пильним наглядом тих же ОО, які увійшли до наглядової ради «Нових лідерів»? І що в цьому зрежисерувала виставі на одній сцені з засновниками корупції роблять відомі громадські активісти?», — написав Михайло Саакашвілі.

Відповідь на головне питання суспільства, сформульований Саакашвілі – «що в проекті роблять відомі громадські активісти, і чому їх участь у конкурсі та його інформаційна підтримка виглядають як єдина інформаційна кампанія, — загалом, простий.

Віктор Пінчук створює новий політичний ресурс, який підтримає союзників підприємця на найближчих президентських і парламентських виборах. А масова участь у розкручуванні конкурсу відомих активістів, судячи по всьому, що відбувалося у формі добровільно-примусової мобілізації. По всій видимості, таємним і явним резидентам Віктора Михайловича зробили пропозицію, від якого не можна відмовитися. Високі ставки напередодні майбутнього в наступному році повного перезавантаження системи влади.

І виявилося, що заради цієї мети Пінчук і технологи з легкістю засвітили або своїх політичних друзів і агентів «єврооптимістів» та «антикорупціонерів».

Що стосується рядових учасників конкурсу, то особливо і не приховують, що їм уготована роль політичних лобістів головного спонсора. По цьому шляху їх вже направляють досвідчені куратори. Так, голова Асоціації споживачів електроенергії Андрій Герус пообіцяв опублікувати на своїй сторінці в Facebook політичні програми тих учасників конкурсу, які в якості одного з пунктів заявлять боротьбу з «Роттердамом+» (формула ціноутворення тарифів теплоелектростанцій). При цьому будь-яких інших умов для безкоштовної реклами учасників експерт не озвучив. Сам Герус при цьому більшу частину своїх публікацій, коментарів і виступів присвячує критиці «Роттердама+». У ЗМІ неодноразово висловлювалися підозри, що активна інформаційна кампанія проти нової формули ціноутворення проводиться в інтересах найбільших промислових споживачів електроенергії – Нікопольського та Запорізького феросплавних заводів, якими володіють Віктор Пінчук та Ігор Коломойський. Заклик Андрія Геруса до учасників конкурсу показав, що у організаторів є плани рекрутувати для цієї боротьби за інтереси Віктора Пінчука молодих політиків.

Якщо ж говорити про підсумки скандалу, пов’язаного з конкурсом, то ними стало фактично публічне розкриття зв’язків між низкою громадських активістів і депутатів-антикорупціонерів з Віктором Пінчуком і Сергієм Льовочкіним. Також очевидно, що після розкриття цих зв’язків «Нові лідери» вже не зможуть розраховувати на роль альтернативної політичної платформи для країни. Просто тому, що країна вже дізналася, хто тримає в руках цю платформу.

Авторський привіт з Індії

Жаль викликає лише те, що учасниками проекту стало безліч дійсно здібних і чесних молодих людей, які не зрозуміли, зрозуміли вже в процесі гри, що не потрапили на вільний конкурс, а в закритий клуб за інтересами.

І тому сьогодні куди більш цікаві, чим саме шоу, процеси, що відбуваються в наглядовій раді конкурсу. Після скандалу «Нова Україна» Сергія Льовочкіна за власним бажанням покинула спостережну Раду. Слідом за ним від партнерства із заходом відмовилися Громадське радіо і «Громадський люстрационный комітет» Єгора Соболєва. За нашою інформацією, найближчим часом Наглядової ради вийдуть ще кілька учасників.

Інтенсивність цих процесів може посилитися в геометричній прогресії, а саме шоу — закритися в разі, якщо підтвердиться інформація про те, що «Нові лідери» є неліцензованої копією закордонного проекту.

У соцмережах пишуть про те, що і в нинішньому проекті Пінчука є російський слід. Так, наприклад, в коментарях до посту блогера Романа Синіцина користувачі звернули увагу на те, що сайт «Нових лідерів» дуже схожий на сайт «всеросійського конкурсу управлінців», організованого адміністрацією президента Росії. Сторінка конкурсу «Лідери Росії» по своїй структурі і дизайну (зокрема, кольоровій гамі) дуже нагадує сайт «Нові лідери». Принципи проведення російського і українського конкурсів мають загальні риси – наприклад, обидва заходи проводяться в чотири етапи.

Однак, як з’ясували автори Facebook-пабліка «Пристрасті по Роттердаму», першоджерелом ідеї проекту ICTV є не російське шоу (хоча цілком ймовірно, що на проведення проекту «Нові лідери» його організаторів наштовхнув російський приклад), а індійський формат «Lead India», який, крім, власне, Індії, успішно транслювався в США і Канаді.

«Головна подія наступного сезону – проект політичної мікрофлори Віктора Пінчука «Нові лідери», — є клоном зарубіжного проекту. Ось тільки ліцензію у правовласників – «The Times of India Group», яка робила першоджерело – шоу «Lead India», ICTV – не купував. Як і росіяни, які ще до ICTV запустили проект «Лідери Росії» під протекторатом адміністрації президента Росії. Ось тільки з авторами російської версії програми, з переможцями якої особисто зустрічався Путін, індуси судитися не стали. А ось Віктор Михайлович, якщо він, звичайно, був у курсі, сили явно не зважив. За нашою інформацією, правовласники спостерігають за тим, що відбувається в Києві і готують документи для подачі позову. Досить імовірний сценарій, що відразу після запуску телеверсії «Нових лідерів» Нацрада з питань телебачення і радіомовлення закриє програму. Виходячи з простий у загальному думки, що настільки тупе і нещадне піратство одним з центральних телеканалів — неприпустимо», — пишуть «Пристрасті по Роттердаму».

Журналістам так і не вдалося отримати відповідь від керівництва ICTV щодо достовірності цієї інформації. Представниця громадської наглядової ради «Нових лідерів» Світлана Матвієнко (керівниця організації «Українська школа політичних студій») відмовилася спілкуватися з пресою.

«Після всіх цих скандалів дуже хотіли поспілкуватися з організаторами конкурсу. Задати прості питання. Чому «Нові лідери» так схожі на конкурс «Лідери Росії», а разом з ним – на проект Lead India? Купувалася франшиза або канал ICTV просто «допрацював» ідею індусів, щоб не платити авторські відрахування? Здавалося б, відповіді на ці питання могли б припинити ворожі спекуляції. Однак, як виявилося, після всіх цих скандалів зв’язатися з куратором конкурсу Світланою Матвієнко вельми непросто. Почувши наші запитання, вона послалася на брак часу, і пообіцяла відповісти пізніше. Але потім перестала реагувати на наші дзвінки та повідомлення», — повідомляють «Пристрасті по Роттердаму».

Сподіваємося, офіційна позиція телеканалу про дотримання авторських прав власниками «Нових лідерів» буде публічно викладена.

«Будь-які авторські права складно доводити, тому що досить змінити буквально кілька деталей, і це вже буде мати право називатися іншим проектом. Але ми знаємо, що є тривалий судовий розгляд між «1+1» і «Новим каналом» з приводу програми «Ревізор», яке триває вже кілька років», — говорить шеф-редактор порталу «Детектор медіа» Наталія Лігачова.

Але якщо в юридичній площині, у «Нових лідерів» є шанс вийти сухими з води, то з іміджевої точки зору позов від правовласників програми покладе кінець проекту Пінчука.

Источник

Оставить комментарий