SIPRI: Ядерні держави продовжують модернізувати свої арсенали

13


Кількість ядерної зброї у світі скорочується, але в той же час воно модернізується. Ядерні держави бачать у ньому основу своєї оборонної стратегії. DW — про головні висновки щорічного звіту SIPRI.За минулий рік в світі стало трохи менше ядерної зброї, але воно активно модернізується, випливає з щорічного звіту Стокгольмського інституту досліджень проблем миру (SIPRI), опублікованого в понеділок, 18 червня.

Менше, не сучасніше

Минулий 2017 рік, здавалося б, став особливим для противників ядерної зброї: 122 країни ООН затвердили договір, згідно з яким вони зобов’язуються ніколи і ні за яких обставин не розробляти, не випробовувати і не виробляти такий вид озброєння. Проте наступ світу без ядерної зброї від цього сильно не наблизилося.

За даними SIPRI, в світі на сьогодні налічується 14 465 ядерних боєголовок, які знаходяться в розпорядженні дев’яти держав — США, Росії, Великобританії, Франції, Китаю, Індії, Пакистану, Ізраїлю та Північної Кореї. І ці країни зовсім не збираються відмовлятися від свого ядерного арсеналу.

У порівнянні з попереднім роком, загальна кількість боєголовок з ядерним зарядом злегка знизилася (було 14 935), але в той же час наявне зброю модернізується, розповів у розмові з DW експерт SIPRI Шеннон Кайл. «Тобто відбувається заміна застарілої зброї. Деякими видами озброєння вже дійсно по 40-50 років, але розробляється нове ядерну зброю з новими можливостями та технічними функціями», — констатував він.

Дорога модернізація

У лютому США підтвердили розробку нових видів ядерних озброєнь, оприлюднивши свою оновлену ядерну доктрину. Це повинно торкнутися і Німеччину. У ФРН немає власної ядерної зброї, але на авіабазі в Бюхель, як вважається, зберігається до 20 американських ядерних зарядів типу B61. Їх теж повинні замінити більш сучасними ядерними боєголовками з високоточним наведенням.

Всього Вашингтон має намір витратити на модернізацію ядерного арсеналу 400 млрд доларів до 2026 року. Але і менші ядерні держави на зразок Індії і Пакистану беруть участь у «стратегічній гонці озброєнь», попереджає Шеннон Кайл: вони розробляють нові озброєння і одночасно збільшують свої виробничі потужності для отримання ядерного палива. Ядерна зброя залишається основою оборонної стратегії ядерних держав, зазначає аналітик SIPRI.

Контроль над озброєннями під питанням

У світлі напружених відносин Вашингтона і Москви Кайл побоюється за майбутнє договорів про контроль над ядерними озброєннями: «В даний момент мене турбує той факт, що політико-стратегічні відносини між США і Росією фактично зруйновані, а на ці дві країни припадає 92 відсотки світового ядерного арсеналу».

Якщо після закінчення договору між РФ і США про заходи щодо подальшого скорочення і обмеження стратегічних наступальних озброєнь (СНО-III) не будуть прийняті нові угоди, то не залишиться жодних контрактних обмежень арсеналів, застерігає Шеннон Кайл. СНО-III діє до 2021 року. «Ми віддаляємося від перспективи світу без ядерної зброї, про який говорив Барак Обама в 2009 році», — продовжив він.

Експерта SIPRI, який давно спостерігає за дев’ятьма ядерними державами, за минулий рік найбільше вразили технічні успіхи, продемонстровані КНДР при тестових запуски ракет великої дальності з ядерними боєголовками. За його словами, важко прогнозувати, чи посприяє зустріч американського президента Дональда Трампа з північнокорейським лідером Кім Чен Ином ядерного роззброєння Пхеньяну: «Я дивлюся на це зі скепсисом». В той же час ця зустріч відкрила дверцята для подальших заходів по збільшенню взаємної довіри, визнає Кайл.

Військові витрати на рекордному рівні після «холодної війни»

У звіті SIPRI також підкреслюється, що з часів закінчення холодної війни у світі не витрачали стільки на оборону, як у 2017 році. Загальна сума витрат зросла до 1,739 трлн доларів або 230 доларів в перерахунку на кожну людину, що живе на Землі. Роком раніше цей показник дорівнював 227 доларів на людину.

Зміна оборонних витрат відбувалося нерівномірно. Примітно збільшення коштів, що виділяються в східній Азії: так, військовий бюджет Китаю виріс на 5,6 відсотка до 228 млрд доларів. У Європі картина різноспрямована: східноєвропейські країни в 2017 році помітно знизили свої оборонні витрати в порівнянні з попереднім роком, а країни Центральної і Західної Європи їх, навпаки, підвищили.

Німеччина, за офіційними даними, витратила минулого року на бундесвер 37 млрд євро (близько 43,5 млрд доларів), тобто на 2 млрд євро більше, ніж роком раніше. Найбільший оборонний бюджет зафіксований раніше, у США — 610 млрд доларів, слідом ідуть Китай, Саудівська Аравія і Росія.

Торгівля зброєю зростає

Дані SIPRI вказують на ще один тренд: за останнє десятиліття помітно зросла світова торгівля продукцією військового призначення. На початку 2000-их вона досягла найнижчого рівня з часів холодної війни, але потім все змінилося.

Серед найбільших експортерів оборонної продукції перші позиції займають США і Росія. Слідом за ними йдуть також Франція і Німеччина.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий