Переїзд на ПМП: Захід втрачає привабливість для росіян?

5


Згідно з останнім опитуванням «Левада-центру», майже п’ята частина москвичів хотіла б виїхати на ПМЖ за кордон. Соціолог розповів DW, як виглядає ситуація в цілому по Росії.Майже п’ята частина москвичів розглядає для себе можливість виїхати за кордон на постійне місце проживання. Як свідчать дані нового опитування, проведеного «Левада-центром», твердий намір емігрувати висловили 7 відсотків мешканців столиці, ще 11 відсотків відповіли «скоріше так» на запитання соціологів про бажання переїхати.

В опитуванні, яке проводилося в Москві з 20 квітня по 3 травня, взяли участь 512 осіб у віці від 18 років. Показники у столиці мало відрізняються від того, як відповідали люди в цілому по Росії. Останнє опитування про еміграційних наміри росіян «Левада-центр» проводив у травні минулого, 2017 року. Тоді на питання про бажання виїхати за кордон на ПМЖ позитивно відповіли 15 відсотків опитаних.

При цьому за останні кілька років кількість росіян, які хотіли б виїхати,дещо знизилася, відзначають соціологи. Так, у 2016 році їх кількість становила 19 відсотків, 2015 і 2014 році — 16 і 17 відсотків відповідно. Найвищі еміграційні настрої були зафіксовані в 2011 і 2013 роках, коли хотіли виїхати з країни 22 відсотки росіян.

Захід втрачає привабливість для росіян

Західний спосіб життя, судячи з усього, став менше залучати росіян, зазначив в інтерв’ю DW соціолог «Левада-центру» Степан Гончаров. За його словами, це багато в чому пов’язано з тим, яким чином російські ЗМІ розповідають про життя на Заході: про приплив мігрантів, почастішали теракти. «Люди дивляться на все це в такому гіпертрофованому вигляді, і образ Заходу їм вже здається не настільки яскравим і привабливим», — пояснив експерт.

Друга можлива причина зниження інтересу до еміграції полягає в тому, що люди порівнюють свої бажання зі своїми можливостями — можуть вони виїхати чи ні, додав Гончаров. Серед бажаючих виїхати за кордон найбільше молоді та заможних людей, показало опитування «Левада-центру». За словами співбесідника DW, у людей з високим рівнем доходу є певні стандарти споживання: вони воліють жити там, де рівень життя вищий, ніж в Росії, і де вони можуть не побоюватися за свій стан. «В середовищі бізнесменів Росії часто сприймають як місце, де гроші можна заробити швидше, ніж на Заході, але складніше їх зберегти», — зазначив соціолог.

Новий термін Путіна — нова хвиля еміграції?

За даними американської аналітичної компанії Stratfor, число росіян, які виїжджають з Росії, неухильно зростає з 2012 року, коли президент Володимир Путін був обраний на третій термін. Однак тепер характер еміграції з Росії змінився, вказують експерти Stratfor. Виїжджаючі за кордон — це вже не ті малоосвічені росіяни, які покинули країну після розпаду Радянського Союзу, і не «політичні інтелектуали, які емігрували після 2012 року». Нинішня хвиля еміграції складається в основному з лікарів, інженерів, вчених, підприємців та вчителів, зазначають американські експерти.

Гончаров з «Левада-центру» між тим сумнівається, що обрання Путіна на четвертий термін вплине на еміграційні настрої росіян. «Людей, які від’їжджають за політичними мотивами, не так багато, це вузький прошарок активістів і опозиціонерів, і багато з них вже поїхали», — пояснив він. За словами соціолога, більшість учасників опитування «Левада-центру» в якості причин можливої еміграції називають підвищення рівня життя: «Це в основному поширені шаблонні уявлення про те, що якість життя на Заході краще, ніж в Росії».

Серед потенційних країн для переїзду на ПМЖ росіяни найчастіше називають Німеччину, Францію і Великобританію, а також Скандинавські країни. Це держави з високим рівнем соціальної підтримки. За словами Гончарова, турбота держави для респондентів важливіше, ніж такі показники, як політична свобода. У список бажаних для еміграції країн також потрапили США і Канада.

Чому москвичі частіше їздять за кордон

При цьому серед країн, куди росіяни воліють їздити у відпустку, лідирує Туреччина. Крім еміграційних настроїв москвичів, соціологи «Левада-центру» в квітні з’ясовували, як часто росіяни їздять за кордон. Серед опитаних мешканців столиці 64 відсотки бували за кордоном. Серед інших жителів Росії (1600 осіб у віці від 18 років) цей показник у два рази нижче. Закордонний паспорт є у 56 відсотків москвичів і лише у 24 відсотків інших росіян, а відкрита віза для в’їзду в іншу країну — біля 20 відсотків столичних жителів і 9 відсотків жителів інших міст.

Такий розрив пояснюється в першу чергу різницею в матеріальному положенні і кращої доступністю транспортної інфраструктури для москвичів, пояснив Гончаров. Москва — це транспортний центр, і знайти недорогий квиток або гарячий тур набагато простіше в столиці, ніж в регіонах. Важливу роль відіграють також стиль життя і коло спілкування респондентів. «Людина, яка живе в Москві, часто спілкується з іншими людьми, які розповідають, куди вони їздили. У нього, швидше за все, є аккаунт в Instagram, де він дивиться, куди їздили інші, — міркує Гончаров. — Це підштовхує до того, щоб кудись поїхати, у тому числі для того, щоб було про що розповісти друзям».

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий