Обхід «кримських санкцій»: покарання – в’язниця

8


У Вашингтоні нагадали Кремлю і європейським адептам «російського» Криму, що за спроби обійти економічні обмеження загрожує відповідальність. У тому числі кримінальну. Американський суд звинуватив кількох росіян і сирійців у відмиванні грошей і порушення режиму санкцій, введених за анексію українського півострова.

У федеральному суді Вашингтона п’яти російським і трьом сирійським підприємцям пред’явили звинувачення у використанні кримської судноплавної компанії для відправки авіаційного палива в Сирію. Крім кримінального переслідування, фігурантам справи загрожує солідні штрафи. Помічник генерального прокурора США Джон Демерс нагадав, що Кремль опинився під економічним тиском з-за підтримки диктаторського режиму в Сирії і спроби дестабілізації України. «Санкції США щодо Сирії і Криму перешкоджають підтримки Сирією тероризму і використання нею зброї масового знищення, а також перешкоджають діям тих, хто прагне підірвати демократичні процеси і територіальну цілісність України», – заявив помічник генпрокурора.

Фігурантів звинувачують у створенні підставних фірм, використання фальшивих документів і звітів про доставку з метою обійти обмеження, що діють проти анексії Криму і режиму сирійського диктатора Башара Асада. За версією звинувачення, мова йде про передбачуваному використанні танкерів, що належать російській компанії, для незаконної доставки в Сирію авіапалива та інших матеріалів. У Міністерстві юстиції США уточнили, що мова йде про співробітників корабельної компанії «Совфрахт», яка раніше вже була включена в санкційний список із-за роботи в Криму.

Згідно з офіційним повідомленням, росіян і сирійців також звинувачують у відмиванні декількох мільйонів доларів. У відомстві назвали конкретні імена: Іван Окостів, Ілля Логінов, Карен Степанян, Олексій Конков, Людмила Шмелькова, представник сирійського підприємства Ясер Насер і інспектори сирійського порту Баніяс Фаріда і Габріель Битару. За версією американської влади, вони використовували підставні компанії для валютних транзакцій. Американські чиновники поки не повідомили про місцеперебування підозрюваних і ході подальшого розслідування. Відомо лише, що всім фігурантам загрожує до 25 років в’язниці.

Судячи з контексту, росіяни використовували Крим як перевалочну базу для забезпечення своєї армійської угруповання в Сирії. Швидше за все зазначені персони пов’язані з російським міністерством оборони. Не секрет, що Москва використовує цивільні судна для перевезення військових вантажів. З одного боку, мова йде про маскування, а з іншого – підтримувати базу в Сирії виключно через повітряний коридор занадто дорого. Тому армійському командуванню доводиться використовувати морський транспорт, залучаючи приватні судноплавні компанії.

Зазначене судовий розгляд може мати далекосяжні наслідки як для російської влади півострова, так і для кримської економіки в цілому.

Вашингтон послідовно блокує будь-які «лазівки» з обходу санкцій. Якщо у 2014-2015 роках росіяни теоретично могли розраховувати на реєстрацію фірм-прокладок, то тепер такий варіант взагалі відпадає. Створити в Криму якусь особливу економічну зону із залученням «анонімних інвесторів», як це планував зробити російський глава республіки Сергій Аксьонов, точно не вийде. Півострів може розраховувати виключно на дотації Москви, які вже складають близько 80% доходів республіки.

Судовий процес проти росіян і сирійців – чіткий сигнал європейським адептам «російського» Криму, які публічно пропонували шукати варіанти обходу американських обмежень. Нагадаємо, як депутат Європейського парламенту від Чехії Яромир Кохличек на недавньому ялтинському форумі стверджував, що чеський бізнес нібито може вкладати гроші в Крим. «Завжди є такі можливості. Під час суворих санкцій проти Лівії італійці, наприклад, імпортували звідти. Коли я відвідав під час санкцій Тегеран, я побачив там дуже багато інвесторів з Євросоюзу. Потрібно пошукати можливості: банк, країну, – якщо не вдається працювати напряму. Санкції проти Росії можна обійти через Білорусь, Казахстан, або Вірменію», – стверджував Кохличек.

Тепер, після початку судового процесу у Вашингтоні, подібні заяви ніхто не повірить. «Сірі схеми», які успішно працювали до російського вторгнення в Україну і Сирію, тепер втратили практичний сенс. Міністерство фінансів США і ряд інших американських відомств неодноразово давали зрозуміти, що російська влада може навіть не намагатися хитрувати. Будь-яка схема обходу кримських санкцій точно буде розкрито. «Совфрахт» вже ловили на роботу в Криму та використання кораблів, формально належать іншим судноплавним підприємствам.

Найбільш важливий аспект полягає в тому, що анексія української території і подальше використання Криму як перевалочної бази придбали виразний кримінальний відтінок. Американська юстиція озвучила приблизну ціну» за порушення режиму санкцій – 25 років в’язниці. Всі, хто використовує півострів в сумнівних цілях, виявилися потенційними злочинцями. Навіть якщо вони в даний момент фізично недоступні для американської Феміди.

Источник

Оставить комментарий