МОЗ розвінчує 10 поширених міфів про медичну реформу

Фото: мережа Інтернет

20 Червня 2017,
13:04
Коментувати

13

Останнім часом поширюється багато міфів та “страшилок” про медичну реформу в Україні. МОЗ зібрало 10 найпопулярніших та написало правду про зміни, які відбудуться з українською системою охорони здоров’я після того, як Парламент ухвалить урядові законопроекти.

Міф 1. Медицина стане платною і дуже дорогою

Безкоштовної медицини в нашій країні не існує. Дев’яносто відсотків ліків купуються за особисті кошти громадян. За даними досліджень, кожен другий пацієнт відмовляється від лікування або відкладає його через брак грошей. Тому казати, що медицина стане платною і дуже дорогою, неправильно. Вона вже зараз платна й дуже дорога.

Реформа вводить нові чіткі правила в медичній системи, однакові для будь-якого громадянина. Для кожної медичної послуги буде чітко визначено, оплачена вона державою чи ні, повністю або частково.

З’явиться чіткий список послуг, які будуть повністю профінансовані державою. Так, завжди безоплатною для пацієнта буде первинна допомога – послуги сімейних лікарів, терапевтів, педіатрів. Безоплатною буде також екстрена допомога: якщо ви потрапите до лікарні внаслідок різкого погіршення стану здоров’я (серцевий напад, інсульт, гострий апендицит тощо), після ДТП чи побутової травми.

Безоплатною з боку пацієнта буде й паліативна допомога, яку надають смертельно хворим (перш за все адекватне знеболювання).

Завжди на 100 % буде оплачене ведення вагітності, пологи та лікування дітей. Лікування в частині послуг вторинного (спеціалізованого) та третинного (високоспеціалізованого) рівня також буде оплачуватися державою, але за окремі з них можлива невелика оплата з боку пацієнта. Вона буде набагато меншою, ніж та, що ми платимо зараз.

Міф 2. Медична реформа призведе до закриття лікарень і звільнення медиків

У законопроектах про медреформу немає жодного слова про закриття лікувальних закладів чи скорочення медперсоналу. На першому етапі реформи договори Національної служби здоров’я будуть укладені з усіма лікарнями. Проте з часом відбудеться впорядкування мережі медзакладів: малопотужні, погано оснащені й мало завантажені лікарні будуть перепрофільовані під реальні потреби населення, наприклад на реабілітаційні, діагностичні центри, хоспіси, які отримуватимуть кошти за конкретні послуги.

Найкращі лікарні будуть додатково технічно та кадрово підсилені, щоб кожен, хто до них звертається, мав можливість отримати якісну медичну допомогу.

Що стосується можливого звільнення лікарів, то без роботи можуть залишитись лише ті, до кого не захочуть іти люди.

Міф 3. Села залишаться без лікарів

У селах людей найбільше турбує доля фельдшерів та ФАПів. ФАПи нікуди не зникнуть. Фельдшери не замінятимуть лікаря, але стануть його помічниками для того, щоб доступ до медичної допомоги був у найвіддаленіших селах.

Реформа дозволяє розгорнути пряме фінансування медицини в сільській місцевості.

Обирати лікаря будуть усією громадою і декларацію з лікарем укладуть усі мешканці села, а лікар отримуватиме гроші за їх медичне обслуговування. Утім це не означає, що в селах зможуть працювати непрофесійні лікарі й у мешканців не буде альтернативи – громада може відмовитися від поганого лікаря і запросити іншого.

Міф 4. Доведеться платити двічі: офіційно в касу і хабар лікарю

Оскільки буде визначено тариф на послугу, то підстави давати хабарі зникнуть. Держава сплатить усі необхідні видатки для надання конкретної послуги. Щороку держава офіційно інформуватиме громадян про кількість і вартість послуг, які вона покриватиме на 100 %, а які частково.

У разі неправомірних дій лікаря пацієнт завжди зможе поскаржитися в Національну службу здоров’я, яка здійснюватиме контроль за дотриманням лікарями і медичними закладами умов контрактів на обслуговування населення. НСЗУ має право розірвати контракт з лікарем чи медзакладом на обслуговування пацієнтів у разі порушення умов контракту.

Міф 5. До лікаря-спеціаліста можна буде потрапити тільки через сімейного лікаря

НАЖМИТЕ НА СТРЕЛКУ , чтобы читать далее

Загрузка...