Місяць голодування Сенцова: євродепутати вимагають від РФ звільнити українця

6


Європарламент прийняв резолюцію щодо ситуації з правами людини в Росії, зажадавши в ній від Москви негайно звільнити українського режисера Олега Сенцова. Подробиці — у DW.Український режисер Олег Сенцов, засуджений судом в Росії за тероризм, перебуває в ув’язненні вже більше чотирьох років. Багато хто в Європі вважають його справу сфабрикованою. Після оголошення Сенцовым безстрокової голодовки міжнародне співтовариство все активніше виступає за його звільнення. Так, 14 червня, рівно через місяць після початку його голодування, Європарламент прийняв резолюцію, присвячену ситуацію з правами людини в Росії. В першу чергу вона стосується Олега Сенцова, його ім’я винесли на назву резолюції. За документ проголосували 485 депутатів, проти — 76, утрималися — 66 парламентаріїв.

Дебати в Європарламенті: одностайність виступаючих

У резолюції Європарламент вимагає від влади РФ «негайно і беззастережно» відпустити Олега Сенцова і інших «понад 70 українських політичних в’язнів в Росії і в окупованому Криму». Це ж стосується й осіб, які є громадянами Росії, зокрема Оюба Титиева, глави чеченського відділення правозахисної організації «Меморіал». Нагадаємо, його заарештували в січні 2018 роки за зберігання наркотиків. «Арешт Титиева є частиною викликає занепокоєння тренда арештів, атак, залякувань і дискредитації незалежних журналістів і правозахисників», — наголошується в резолюції.

Спочатку п’ять найбільших фракцій Європарламенту запропонували кожна по своєму проекту резолюції, але згодом їх об’єднали в один. Тому підтримка була більш ніж очікуваною. Перед прийняттям резолюції євродепутати провели дебати, які виявили одностайність.

Причина полягає в тому, що в них взагалі не брали участі представники трьох інших фракцій. Це стосується і Лівих, регулярно займають примирливу позицію щодо Росії, і дуже часто відкрито проросійської «Європи націй і свободи», і євроскептичнішою «Європи сободы і прямої демократії». При цьому, як відомо, в Європарламенті кожна фракція має можливість представити свою позицію з приводу будь-якого питання.

«Кремль знову і знову відновлює ГУЛАГ»

Хоча євродепутати згадували і про інших політв’язнів, у першу чергу вони говорили саме про українського режисера, відбуває термін в колонії в місті Лабитнангі за полярним колом. Неподалік від неї знаходиться місто Салехард, який є, за словами представника фракції Європейської народної партії (ЄНП) Яромира Штетины, одним з сумно відомих символів Гулагу, адже на будівництві залізниці за часів СРСР там загинуло багато політв’язнів.

«Кремль знову і знову відновлює ГУЛАГ», — вважає Штетіна. «Давайте допоможемо звільнити Сенцова, давайте зупинимо ГУЛАГ!», — закликав своїх колег чеський депутат, чим викликав оплески.

Представник фракції лібералів Пятрас Ауштрявічюс розповів про погодні умови в тих місцях, де знаходиться колонія «Білий ведмідь», в якій відбуває термін Сенцова: «Температура може падати до мінус 50 градусів, сніг лежить і в червні. Яке символічне назву місця, де ведмеді почувають себе вільно, а люди, як правило, не живуть». Він висловив сподівання, що Сенцов зможе витримати голодування, а двом його дітям дозволять побачити батька.

Не ставати фоном для фото Путіна

У день дебатів, 14 червня, у Росії стартував чемпіонат світу з футболу. Євродепутат від «зелених» Ребекка Хармс (Rebecca Harms) нагадала слова Олега Сенцова про те, що якщо він помре під час ЧС-2018, це викличе широкий резонанс і приверне більше уваги до ситуації з політв’язнями в Росії. За її словами, нинішня резолюція Європарламенту є спробою підтримати заклик Сенцова.

Раніше кілька десятків євродепутатів закликали керівників країн ЄС бойкотувати ЧС-2018. Хармс при цьому наголошувала, що звичайних вболівальників це звернення не стосується. Рожа Тун з ЄНП нічого не має проти того, щоб державні діячі з країн ЄС дивилися футбол. Але поки Сенцов і інші політв’язні не на волі, вони не повинні «стає фоном для тріумфальних фотографій Путіна».

«Я щиро сподіваюся, що порушення прав людини і міжнародного права, які стали нормою для Москви, не загубляться в короткострокових веселощі, товаристві та святкуванні, по-праву супроводжують будь чемпіонат світу», — зазначив депутат від «Європи консерваторів і реформістів» Чарльз Теннок.

Ряд його колег підкреслили, що єдиною причиною ув’язнення Сенцова є те, що він наважився виступити проти Путіна. «Ми не повинні мати ілюзій, що незаконні дії Кремля вдасться зупинити відразу, але сьогодні ми можемо спонукати Путіна прочитати рішучий заклик Європарламенту», — підсумував соціал-демократ Тібор Шаньи.

Євродепутати хотіли б, щоб ЄС підтримав заклик і справами. У резолюції вони закликали уряди країн-членів Євросоюзу не тільки зберегти санкції проти РФ, але і розглянути введення нових обмежувальних заходів проти осіб, відповідальних за затримання і засудження політичних в’язнів.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий