Коментар: СІЗО імені Потьомкіна на ЧС реконструктров

8


Чемпіонат світу з футболу перетворив Росію Володимира Путіна в СРСР Леоніда Брежнєва, пише Костянтин Еггерт у спеціальному коментарі для DW.Цей сік я запам’ятаю назавжди — ягідний, в яскравій пластиковій упаковці з завинчивающейся кришечкою на отворі для пиття. На ньому було написано «Made in Finland». І майже межувало з чудом те, що іноді це твір гастрономічного мистецтва можна було купити в звичайному магазині на Малій Бронній в Москві, де тоді жила моя сім’я. Смак того соку мені здавався майже неземним.

Московський порядок зразка 1980 року

Час — літо 1980 року. На дворі — Олімпійські ігри. Столиця СРСР відгороджена від усього світу. Діє полугласный заборону на відрядження і відпустки у Москві. На період «всесвітнього свята спорту» повії, валютні спекулянти та інші асоціальні особи, які порушують гармонійний образ «країни перемігшого соціалізму», в примусовому порядку виселені за сто кілометрів від міста. Міліція зі всього СРСР звезено в Москву для підтримки ідеального порядку.

Є знаменитий кадр, знятий з висоти одного з будинків на Калінінському проспекті (нині — Новий Арбат). На ньому видно десятки кашкетів міліціонерів, які охороняють одну з головних транспортних артерій столиці. Ну, і найголовніше — той самий сік і салямі фінська у магазинах, нехай і спорадично: щоб іноземні гості не подумали, що в Радянському Союзі не вистачає їжі, як повідомляла тоді «брехлива буржуазна преса». Імпорт з нейтральною Фінляндії був покликаний закрити цю пропагандистську пролом.

Євреї, Цукрів і «профілактика»

Людям, які сьогодні керують Росією, під час «брежнєвської» Олімпіади було близько тридцяти. Вони, молоді капітани і майори КДБ епохи застою, тоді займалися «профилактированием» дисидентів, перепечатывавших на машинці солженицынский «Архіпелаг ГУЛАГ», євреями, вимагають права на виїзд з СРСР, і активістами Московської Гельсінської групи, яка стежила за (не)дотриманням прав людини в країні.

«Громадянин Іванов, Ви на вулиці не показуйтесь ці дві-три тижні, так краще буде і Вам, і сім’ї. Ну, а якщо підете з плакатом стояти десь — нарікайте на себе!». «Ви, громадянка Розенберг, не ходіть до посольства Голландії, в секцію інтересів Ізраїлю. А ну, як іноземці побачать, почнуть запитувати про виїзд з Союзу?! Нам це зараз не потрібно. Ви ж хочете коли-небудь все ж емігрувати? Ну, ось і допоможіть нам сьогодні, а ми, може бути, завтра Вам заважати не будемо». Найбільш непокірних садили або засилали. Лауреата Нобелівської премії миру Андрія Сахарова з дружиною відправили в Горький (нині Нижній Новгород), який тоді був закритим для іноземців містом.

Привид Брежнєва в инстаграме Навального

Історія повторюється знову: поліція бере з активістів, особливо прихильників Навального, підписки про те, що вони не будуть порушувати порядок під час мундіалю. Сам Навальний по виході з ізолятора, де він відсидів 30 діб, оповідає у своєму профілі в Instagram про масштабне євроремонт в СІЗО. Адже туди можуть привезти іноземних уболівальників, якщо ті будуть бешкетувати. І гості мундіалю повинні бути вражені рівнем сервісу в російському слідчому ізоляторі, у порівнянні з яким меркнуть гуманні умови утримання правопорушників навіть у країнах Скандинавії.

За даними опозиціонера, в СІЗО всюди розвішані гігантські плазмові екрани для перегляду матчів. Їдальня перетворена в ресторан, де можна замовити не тільки звичайний шашлик зі свинини, але і спеціальний — з халяльної баранини. Менш втішні новини приходять з МДУ. Там ініціативна група, яка протестує проти створення фан-зони на Воробйових горах, звинувачує керівництво університету на чолі з ректором Віктором Садовничим в корупції, в «зрощення» з поліцією і «прикомандированими» співробітниками ФСБ. Силовики, за словами активістів, переслідують неугодних ректорату студентів і викладачів.

Олімпіада-80 і ЧС-2018 — знайди відмінності!

Звинувачення в корупції — це те, що відрізняє 2018-й рік від року 1980-го. Так само як і наявність ковбаси і соків в магазинах ще до початку змагань. В іншому — методи влади абсолютно не змінилися. Це те ж саме поєднання точкових репресій, погроз, умовлянь і підкупу своїх громадян і потьомкінських сіл — а тепер і потьомкінських СІЗО — для іноземців.

Іноземець в Росії, як в 1980 році, так і сьогодні — найголовніша людина, як би не кричали про патріотизм в той час газета «Правда», а тоді і сьогодні — програма «Час». Чемпіонат світу не бойкотують західні країни, як це було в 1980 році після того, як Брежнєв увів війська в Афганістан. Видних представників Європейського Союзу і США на відкритті, правда, не буде, але зате приїхали всі команди. Це, звичайно, суттєво. Але все інше залишилося, на перший погляд, без змін.

Реконструктори з Кремля

Старіюче російське керівництво перетворилося в клуб реконструкторів. Воно старанно відтворює образи своєї молодості. В сучасній Росії вже майже побудований той «СРСР-лайт», про яку нинішні мешканці Кремля і Луб’янській площі мріяли сорок років тому — без партзборів, але з ідеологією, з достатком товарів, але без свободи, з виїздом за кордон, але без «низькопоклонства перед Заходом». І найголовніше — з такими можливостями для особистого збагачення, про яких Брежнєв, Суслов та інші старці з Політбюро і мріяти не могли.

Злетів над стадіоном в Лужниках «ласковый Мишка» помахав рукою не лише Олімпійським іграм, але і Радянського Союзу, зниклому через 11 років. Путінська Росія піде інакше, ніж СРСР. Адже ігри реконструкторів відрізняються від справжньої історії, як китайський «ролекс» від швейцарського. «СРСР-лайт» чекає не дуже довгий вік. А поки ласкаво просимо в 1980-й! Хто хоче ще стаканчик фінської соку?

Автор: Костянтин Еггерт — російський журналіст, ведучий програм телеканалу «Дощ». Автор щотижневої колонки на DW. Костянтин Еггерт в Facebook: Konstantin von Eggert

Цей коментар висловлює особисту думку автора. Воно може не збігатися з думкою російської редакції Deutsche Welle в цілому.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий