Коментар: ЧС-2018 без Зеппельта — удар по свободі преси

5


Журналіст ARD Хайо Зеппельт, що займається проблемою допінгу, не поїде в Росію. У числі переможених на ЧС-2018 з футболу в Росії виявилася критична журналістика, вважає Томас Лачан.Тисячі журналістів були на матчі, що відкрив чемпіонат світу з футболу в Росії. Але серед не було Хайо Зеппельта (Hajo Seppelt). У Німеччині Зеппельт, що працює в суспільно-правовий телерадіокомпанії ARD, вважається більше, ніж просто репортером — невтомним борцем з допінгом. Людиною, що має міжнародну популярність. Незручним автором журналістських розслідувань, говорить по суті.

А от хто був присутній на відкритті, коли мільйони уболівальників чекали свистка до початку першого матчу турніру, так це Володимир Путін. Йому потрібен чемпіонат, щоб показати себе і свою країну світу: Росію — доброзичливого господаря футбольного чемпіонату і знову зміцнілу велику державу і, звичайно, горду спортивну націю, в променях сяйва якої може купатися російський президент.

Відвести допінгову хмара від ЧС

Фанати ні в якому разі не повинні бачити темна хмара, яке давно нависло над цією спортивною нацією. За останні роки Хайо Зеппельт активно сприяв появі цієї хмари — занадто активно, з російської точки зору. Він розкривав випадки систематичного допінгу в російському професійному спорті, зробив свій внесок в усунення ряду спортсменів збірної РФ від літніх Ігор у Ріо в 2016 році і зимових в Пхенчхані в 2018-му, ставши для Росії кимось на кшталт державного ворога.

В інтернеті Зеппельт регулярно стикається з відкритими образами, нападками і погрозами його життю. Перед початком чемпіонату світу з футболу російські власті оголосили його «персоною нон грата» і відмовили йому в отриманні візи. Візу він отримав тільки після втручання канцлера ФРН. Тим не менш, служби безпеки Німеччині прийшли до висновку, що приїзд Зеппельта несе «непередбачувані ризики».

Те, що в Росії справи з критичної журналістикою йдуть погано, не новина. Політичні журналісти зазнають утисків, гонінь, залякуванням, змушені часом боятися за своє життя. Міжнародні ЗМІ з 2017 року можуть отримати ярлик «іноземних агентів». Нерідко з атаками російських тролів, інтернет-ботів і інших стикаються і критично налаштовані по відношенню до Росії журналісти за кордоном.

Розписка в неспроможності для Росії і ФІФА

Але те, що ситуація з безпекою в Росії для іноземного спортивного журналіста настільки критичне, що він не може приїхати, — це унікальна ситуація в своєму роді, і вона кидає додаткове світло на те, наскільки кепські справи в питаннях свободи слова у господині футбольного чемпіонату. У разі приїзду Зеппельту треба приготуватися до того, що його допитають, а в разі недостатнього співробітництва зі слідством — затримають. Не виключені «спонтанні акти насильства» з боку невідомих. Ці висновки спецслужб ФРН показують, наскільки киплять пристрасті в Росії і як замість пояснень та інформування ставка робиться на поширення ворожнечі.

Російська влада, очевидно, не зацікавлені у повному розкритті допінгового скандалу у власній країні, тим більше зараз. Хоча теоретично Міжнародна федерація футболу повинна була б зробити чітку заяву. Відповідно до пункту 3 статуту ФІФА, свобода преси відноситься до базових умов, які має виконувати країна-господарка турніру. Мав би наслідувати чіткий сигнал, що не можна заважати репортерам у їх роботі тільки з тієї причини, що це не подобається Кремлю.

Якби ФІФА була послідовною, то повинна була б використати цей інцидент, щоб в принципі переосмислити практику роздачі прав проводити чемпіонати світу країнам з автократичним режимом правління. Але поки з штаб-квартири організації в Женеві нічого не чути. ФІФА тягне час.

Є вже перші програли на ЧС-2018

Хто б не став у підсумку чемпіоном світу з футболу, свою гру ФІФА і Путін виграють. Тому що як тільки починає рухатися по полю м’яч, все обурення швидко випаровується. Вся увага, як завжди, буде віддана спорту, хоча справжній скандал полягає в тому, що в будь-якому випадку на ЧС-2018 вже є перший програв: це критична журналістика.

Автор: редактор DW Томас Лачан.

Цей коментар висловлює особисту думку автора. Воно може не збігатися з думкою російської редакції Deutsche Welle в цілому.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий