Каха Каладзе: Повернення Іванішвілі корисно для Грузії

6


Напередодні ЧС-2018 Жанна Нємцова розпитала екс-футболіста «Мілана», а нині мера Тбілісі Каху Каладзе про його прихід в політику. А він пояснив, чому не поїде на чемпіонат світу в Росію.Гість «Нємцова.Інтерв’ю» — Каха Каладзе, мер Тбілісі і колишній футболіст. Каладзе — один з найвідоміших і успішних гравців з пострадянського простору. Виступав за тбіліське і київське «Динамо», але найбільшого успіху досяг у складі італійського «Мілана», з яким двічі вигравав Лігу чемпіонів.

У 2012 році Каладзе став міністром енергетики і природних ресурсів Грузії, а в 2017 році переміг на мерських виборах в Тбілісі. Напередодні ЧС-2018 року Каха Каладзе поговорив з Жанною Нємцової про футбольній першості світу, недоліки Михайла Саакашивили і достоїнства Бідзіна Іванішвілі, мільярдер й лідера правлячої партії країни «Грузинська мрія».

Жанна Нємцова: 14 червня в Росії стартує чемпіонат світу з футболу. Чи плануєте ви відвідати деякі матчі?

Каха Каладзе: Чесно кажучи, у мене не вийде приїхати, тому що дуже багато роботи тут в Тбілісі. Тому доведеться чемпіонат світу дивитися по телевізору.

— Існує точка зору, що такі великі спортивні заходи не повинні проводитися в авторитарних або напівавторитарних країнах. Як ви ставитеся до критики того, що ЧС-2018 з футболу буде проходити в Росії?

— Не знаю. Якщо дивитися з точки зору спорту, то головне — щоб була інфраструктура, нові стадіони і поля. Важливо, щоб було спокійно і безпечно, не було терактів.

— Збірна якої країни, з вашої точки зору, фаворит турніру?

— Складно сказати. Є такі сильні команди, як Бразилія, Німеччина. На жаль, на чемпіонат світу не потрапили італійці, що було дивним для всіх футбольних уболівальників. У цьому виді спорту всяке буває.

— Ви прекрасно знаєте італійський футбол, довго виступали за «Мілан». Чому так вийшло, що традиційно сильна збірна Італії раптом не потрапила на мундіаль?

— Я думаю, що в італійському футболі сьогодні є серйозні проблеми. По-перше, рівень гри вже зовсім не той, яким він був, наприклад, років 10-15 тому. По-друге, стадіони вже старі, потрібно розвивати таку важливу для футболу інфраструктуру і будувати нові арени або реконструювати існуючі. Третє і найголовніше — потрібно розвивати дитячий футбол. Наприклад, у Німеччині запустили дуже серйозну програму для молоді, і у них дуже сильна збірна.

— Гучним подією для італійського футболу стало рішення Сильвіо Берлусконі, колишнього прем’єра Італії, про продаж клубу «Мілан» консорціуму китайських інвесторів. Сам він говорив про те, що це допоможе «Мілану» повернути втрачені позиції. При цьому Берлусконі володів клубом з 1980-х років. Як ви ставитеся до цієї оборудки?

— Я не очікував продажу «Мілана» китайської компанії. Не можу собі уявити, чесно кажучи, такий «Мілан». Для мене це команда, яка виграла все, що тільки можна було виграти в клубному футболі. Коли були ці перемоги, командою володів Берлусконі. Насправді він створив її історію. Коли я грав у «Мілані», і ми вигравали Лігу чемпіонів, Берлусконі зі своєї кишені додавав 50-60 мільйонів.

— Росія буде виступати на чемпіонаті світу, але тільки тому, що є господаркою турніру. Більше ні одна збірна з пострадянських країн не прорвалася на мундіаль. З чим ви це пов’язуєте?

— Важко говорити про Росію. Я можу тільки відзначити проблеми Грузії. Навіть у той час, коли у нас були дуже сильні футболісти, наприклад, брати Арвеладзе, Темурі Кецбая, Георгій Кінкладзе, Кахабер Цхададзе, все одно ми не змогли досягти потрібних результатів і потрапити у фінальну частину чемпіонату Європи або світу. Так, у клубі я виграв все, що тільки буває. А ось історія зі збірною — серйозна проблема для мене і моєї кар’єри. Це сталося із-за різних проблем.

По-перше, після того, як розпався Радянський Союз, ми воювали, втратили частину території. На сьогоднішній день десь 20-23 відсотки території Грузії окуповані російськими солдатами. Після розпаду СРСР була злидні в країні. Природно, усе це позначається на спорті в цілому і на футболі зокрема. Позначаються проблеми з інфраструктурою — після розвалу СРСР ми зруйнували майже всі стадіони.

Останні три роки держава почала вкладати гроші в грузинський футбол, у внутрішній чемпіонат і допомагає командам. Ще одна проблема: у нас в Грузії дуже багато талановитих хлопців, але потім, коли вони виростають, вони всі хочуть виїхати з країни, щоб щось заробити. За кордоном теж важко, не так просто потрапити в команду. Треба доводити всім, що ти сильніший. Там просто багато пропадають.

— А ви вірите, що російська збірна може вийти з групи?

— Не знаю, я не стежу за російським футболом, тому що у мене дуже мало часу. Навіть для того, щоб стежити за італійським футболом. Дивлюся пару ігор «Мілана», тому що там грав. І, чесно кажучи, душею вболіваю.

— Пане Каладзе, ви у 2012 році почали свою політичну кар’єру, ставши міністром енергетики Грузії. Чому ви прийняли рішення так різко змінити сферу діяльності?

— Було нелегко. Все життя я грав у футбол, все життя віддав спорту. Це рішення було ухвалене із-за того, що відбувалося в моїй країні. Насправді була дуже важка ситуація в 2012 році. У нас ось, наприклад, була влада Михайла Саакашвілі. Якщо звичайні люди не думали так, як вони (представники влади. — Ред.), то відразу їм говорили, що вони вороги країни.

— Іншими словами, це був авторитарний режим?

— Можна і так сказати. Це була серйозна проблема для мене і для звичайних людей. Але ніхто і не думав, що щось зміниться, тому що опозиція була дуже слабкою, Саакашвілі запевняв: «Всі гарантовано». Було дуже багато песимізму. В один прекрасний день пан Іванішвілі зробив заяву, що він теж не може терпіти те, що в країні відбувається, і йде в політику. Люди, які вболівали за країну, переживали за те, що відбувається в державі, об’єдналися навколо нього. У 2012 році ми, як у нормальних європейських країнах, виграли вибори.

— Ви говорите про те, що Бідзіна Іванішвілі став лідером. Він зараз голова партії «Грузинська мрія», до якої повернувся. З чим пов’язано його повернення?

— До того, як ми виграли вибори в 2012 році, він заздалегідь говорив, що ми візьмемо участь у виборах, їх обов’язково виграємо, а потім через два роки він піде (з політики. Ред.). І він насправді так і зробив. Ми знаємо, як це буває, коли політики приходять до влади і не хочуть йти. Це був дуже важливий демократичний крок для Грузії. Його повернення зараз дуже важливо: ми провели багато реформ, що націлені на Європу. Повернення Іванішвілі буде дуже корисним для країни.

— Ви кажете, що в цій авторитарної або напівавторитарної країні лідером опозиції повинна стати впливова фігура, що володіє великим капіталом. Чи Не вважаєте ви, що все-таки існує конфлікт інтересів, коли людина, що володіє величезними грошима, Бідзіна Іванішвілі, я думаю, найбагатша людина в Грузії, при цьому має гігантське політичний вплив? Це добре чи погано?

— Я думаю, це дуже добре і, навпаки, допомагає йому. Тому що я знаю дуже багато випадків, коли люди приходили у владу без нічого, а потім дуже багатими йшли. Наприклад, в період влади Саакашвілі було багато людей, які вкрали дуже багато грошей, а потім втекли. В політиці, якщо ти совісна людина, не можна заробляти гроші. Навпаки, ти в політику для того, щоб допомогти країні. Ти повинен робити ті реформи, які допоможуть розвивати державу і демократію. В цьому напрямку ми дуже багато працювали. Напевно, у нас теж є помилки, але ми вчимося, щоб іншого разу їх не повторювати.

Повна версія інтерв’ю:

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий