І долар стане гривнею. Як будуть працювати нові правила грошових переказів з-за кордону

4


В Україні полегшили переказ грошей за кордон і назад. Багато банків, у яких є платіжні системи, тепер зможуть обслуговувати клієнтів віддалено. А українці, в свою чергу — відправляти валютні перекази прямо зі своєї гривневої карти і на неї ж — отримувати їх.

Такі зміни випливають з постанови НБУ, яка з учорашнього дня вступило в силу. Воно стосується не торговельних операцій — тих, для яких ми зазвичай використовує «Вестерн Юніон», «Мані Грем» та інші платіжні системи.

Втім, банкіри та експерти, кажуть, що для багатьох клієнтів українських банків мало що зміниться — великі гравці ринку вже давно пропонують послуги онлайн-перекладу з конвертацією валют. А інновація регулятора покликана швидше зафіксувати склалася реальність, а не створити нову.

Нові правила від НБУ

Інновація регулятора стосується банків, які співпрацюють з міжнародними платіжними системами, зареєстрованими в Україні. Клієнтам таких банків дозволили відправляти гроші за кордон прямо зі свого гривневого рахунку — гривня при цьому буде переконвертирована в долар або євро за курсом комерційного банку, про який той зобов’язаний попередити клієнта.

Ця схема буде працювати і у зворотний бік: при отриманні з-за кордону валютного переведення його можна буде зарахувати собі відразу на гривневу карту — за курсом, який запропонує банк.

З цього випливає, що міжнародні перекази можна здійснювати дистанційно — принаймні для тих банків, хто надає послуги онлайн-управління своїми рахунками. Зараз це роблять майже всі фінустанови — однак ступінь просунутості банкінгу може відрізнятися.

Для того, щоб система працювала, НБУ дозволив оформляти такі операції не паперовим, а з електронними документами.

Для цього вводиться технологія Paperless. Клієнт може один раз подати в банк електронні копії своїх документів, після чого робити переклади, не пред’являючи кожен раз підтверджують паперів — як на себе, так і на свої рахунки, з яких буде йти списання (або нарахування) коштів.

Очевидно, що така технологія спрямована на перехід послуги в онлайн і розвантаження відділень банків.

При цьому вимоги до грошових переказів за кордон залишилися колишніми: для сум понад 15 тисяч гривень потрібні підтверджуючі документи. Все, що менше, обійдеться і без них.

«Це вже давно працює в Україні»

Експерти банківського ринку розповіли «Країні», що постанова Нацбанку мало що змінить для споживачів. Такі послуги для України не в новинку — чиновники просто вирішили легалізувати те, що вже давно практикувалося багатьма.

«Технології оформлення і отримання переказів через інтернет в Україні в банках вже працюють і не перший рік», — заявив «Країні» глава прес-служби Приватбанку Олег Серга. Він сказав, що конвертація валютних надходжень на гривневу карту клієнта — теж не новина для українського банківського ринку.

За його словами, на українському ринку вже два роки працюють онлайн-перекази «Вестерн Юніоном» та іншими платіжними системами.

«Це постанова швидше розширює можливості здійснення таких послуг більш широкому колу фінтех-компаній (що займаються розвитком інтернет-технологій для банків — ред.)», — припустив Серга.

Головний редактор журналу «Деньги.иа» Олександр Крамаренко підтвердив «Країні», що таку схему в цілому використовували великі українські банки — але інші гравці ринку цим не займалися. Тепер рішення НБУ дає «зелене світло» іншим, вважає експерт.

Тобто — віртуалізувати грошові перекази банкам ніхто не заважав і раніше. Це всього лише питання інвестицій в IT. А Нацбанк відрегулював те, що вже і так працювало.

Скільки грошей українці переводять

Незважаючи на заборону російських платіжних систем в Україні, перекази з-за кордону — один з істотних джерел надходжень валюти в країну.

Хоча за підсумками 2017 року обсяг грошових переказів в Україну зменшився до $2,4 млрд, або на 4,4% в порівнянні з 2016 роком.

З України перекази також скоротилися — на 18,8% до $286 млн. В той час як в 2016 році вони становили $352 млн. Це означає, що ми стали менше купувати за кордоном.

За даними НБУ, самий активний грошовий обмін у нас досі ведеться з Росією. Українці отримують найбільше грошей з РФ і відправляють найбільше грошей у цю країну. У 2017 році в Україну було переведено з Росії 516 млн доларів (в еквіваленті), а відправлено в РФ – 118 млн.

На другому місці за переказами в Україну перебуває США. У минулому році з цієї країни до нас надійшло 370 млн доларів. Переклади з Ізраїлю в Україну склали 264 млн доларів. На 4-му і 5-му місцях за сумами переказу в Україну опинилися Італія і Польща: 176 і 106 млн доларів відповідно.

Facenews

Оставить комментарий