Етнічні банди підіймають голову

4


Злочинні угруповання, сформовані за етнічною ознакою, знову виходять на перший план.

З хроніки тільки останніх днів. 10 липня на околиці столиці серед білого дня схожі на кавказців невідомі з вогнепальної зброї стріляли у чоловіка, який приїхав купувати автомобіль. Простреливши йому ноги і відібравши сумку з грошима, нападники втекли. У той же день надійшла новина з Миколаєва, в якому п’ятеро грабіжників вночі напали на магазин. За словами продавщиці, грабіжники також були схожі на кавказців. На початку липня у столиці біля одного з ресторанів азербайджанця застрелили, за словами нардепа Ігоря Мосійчука, наближеного до кримінального авторитету Олегу Бакинському. А ще раніше сталося резонансне побиття народного депутата Мустафи Найєма, вчинений представниками чеченської діаспори, пише в інтернет-виданні Depo.ua Ігор Петренко.

На даний момент подібні випадки не є масовими, проте навіть за повідомленнями в ЗМІ можна простежити неприємну тенденцію — спостерігається збільшення як кількості етнічних злочинних угруповань, так і числа вчинених ними злочинів. Найчастіше експерти говорять про чеченських, грузинських, азербайджанських, ромських зловмисників. Серед юристів триває дискусія щодо відповідності терміна «етнічна злочинність» вимог політкоректності та реальному стану речей. Тим часом правоохоронці вказують, що боротися з такими закритими микросообществами досить складно: враховуючи знання мови і традицій, оперативним працівникам непросто увійти «всередину» банд.

У далекі 90-ті створені за етнічною або змішаним принципом банди залишили свій слід в кримінальній історії нашої країни. За станом на 1996 рік, за даними міліцейської аналітики, істотний вплив на оперативну обстановку і розстановку кримінальних сил у Києві було 10 великих організованих злочинних формувань — «Солохи», «Авдишева», «Прища», «Черепа», «Киселя», «Татарина», «Князя», «Рибки», «Ткачі», «Фашиста», і понад 30 дрібних — «Бонека», «Купця», «Хмарука», «Кону», «Балабана», «Кирила», «Зозулі», «Стаса», «Ларіка». У їх числі оперативники фіксували близько 20 етнічних злочинних угруповань. Загальна кількість активних членів ОЗГ досягала 6 тис. осіб.

Тоді держава вжила серйозних заходів, які дозволили або повністю витіснити етнічні банди (так, зокрема, сталося з чеченськими угрупованнями) в кримінальний маргінес, або мінімізувати їх вплив на загальну криміногенну ситуацію в Україні. З тих пір у нас були поодинокі випадки злочинів з етнічним відтінком. Та й то робили їх заїжджі гастролери.

Щоб не допустити повернення тих часів, в 2007-му році в Департаменті карного розшуку МВС України створено підрозділ протидії етнічній злочинності. За словами колишнього заступника міністра МВС Василя Фатхутдінова, в Україні на 2007 рік діяли грузинські злочинні співтовариства, які займалися квартирними крадіжками, групування циган, які спеціалізувалися на торгівлі наркотиками, угруповання молдаван-контрабандистів і скупників краденого золота. Втім, у наступні роки діяльність даного підрозділу практично не висвітлювалася в ЗМІ і не була публічною.

Необхідно пам’ятати, що протягом останніх десятиліть зросла і зміцніла транснаціональна злочинність. Тому зупинити кримінальний потік, в тому числі продукується етнічними групами, буде в рази складніше. Не секрет, що Україну використовує міжнародна наркомафія в якості транзитної території для переміщення дурману в Європу. Нещодавно оприлюднена інформація СБУ свідчить, що це сфера діяльності етнічних угруповань походженням з Африки, Південно-Східної Азії, деяких азіатських країн СНД. Зокрема, торгівлею важкими наркотиками займалися якась частина нігерійців, які приїжджали до нас на навчання. З посиленням країнами ЄС контролю на своїх кордонах, транснаціональна злочинність може створити на нашій території свої гнізда із залученням осіб, які затримуватися в Україні із-за неможливості потрапити в Євросоюз.

Наша держава знаходиться на 113 місці в переліку 137 країн з найбільш високим рівнем організованої злочинності. Про це свідчать дані рейтингу Світового економічного форуму, оприлюднені у листопаді 2017 року. Україна опинилася поруч з державами Південної, Латинської Америки і Африки. Якщо не хочемо залишатися в цій компанії – необхідна державна воля. Інакше не уникнути не тільки побутових міжетнічних зіткнень і переходу в Україну бандитських розборок з інших країн, але й зростання авторитету у суспільства правих організацій, які залишаються чи не єдиною силою, яка буде наводити порядок на вулицях. Свій порядок, а не порядок для держави.

«>

13.07.2018
20:52
Источник

Оставить комментарий