Догляд за літніми людьми у ФРН: «сірі зони», високі ціни, поле для шахраїв

5


Все більше літніх людей у ФРН потребують кваліфікованого догляду. В країні не вистачає персоналу, а існуюча в цій галузі ринку «сіра зона» створює простір для дій шахраїв.Уряд Німеччини хоче ліквідувати «сірі зони» у сфері догляду за літніми людьми, існування яких ставить німецьких пенсіонерів та обслуговуючих їх людей в юридично неясне положення. Про це повідомив Німецько-польський центр громадського права і екологічних мереж (GPPLEN) — інститут, спільно заснований в 2009 році німецьким Технологічним університетом в Бранденбурзі і польським університетом у Вроцлаві.

Літні люди, які не хочуть жити в будинках престарілих, часто змушені звертатися в агентства з найму персоналу зі Східної Європи або шукати доглядальниць самостійно. В результаті і старі, і ті, хто за ними доглядають, нерідко змушені укладати напівлегальні, а часом і нелегальні угоди. Доглядальницям доводиться погоджуватися на роботу за тарифом «неповної зайнятості» (миниджоб), що включає в себе соціальну підтримку держави, або фіктивний статус «самостійного підприємця», який дозволяє працювати в Німеччині.

«Не існує жодних правових стандартів, ні стандартних контрактів, які могли б забезпечити юридичну безпеку німецьких клієнтів, а також агентств з підбору персоналу і найманих працівників, — каже директор GPPLEN Лотар Кнопп (Lothar Knopp). — В результаті виникає «сіра зона» між законом і беззаконням».

Мешканці будинків престарілих залишаються без нагляду

Нестача робочої сили в Німеччині перетворилася на нагальну проблему в той момент, коли стало очевидно: з-за нестачі персоналу в будинках престарілих їхні мешканці часто позбавлені належного нагляду. В даний час у сфері догляду за хворими і літніми людьми залишаються вакантними близько 36 тисяч робочих місць, майже половина з них припадає на персонал з догляду в будинках престарілих.

Населення Німеччини швидко старіє, тому очікується, що в наступні роки нестача кваліфікованого персоналу в цій галузі буде відчуватися ще гостріше: до кінця 2015 року число жителів Німеччини, які потребують догляду, становила 2,9 млн осіб, до 2060 року ця цифра, за прогнозами, збільшиться до 4,5 млн осіб.

Нові ринки пошуку персоналу

Однією з найбільш суттєвих проблем для літніх людей, які потребують стороннього догляду, є ціна: введення в 2015 році мінімальної заробітної плати підвищило середню вартість послуг по догляду від 1600 до 2000 євро в місяць. При цьому уряд Німеччини так і не підняло розмір державних допомог по догляду, і не запропонувала людям, які його потребують, ніяких додаткових пільг. «Політики повинні, нарешті, ввести в дію фінансові механізми, які зробили б догляд на дому доступним», — говорить Лотар Кнопп.

Компанія Promedica Plus — європейський лідер послуг по догляду за літніми людьми та пошуку відповідного персоналу з країн Східної Європи. Як говорить генеральний директор компанії Даніель Хаберкорн (Daniel Haberkorn), модель домашнього догляду дозволяє від 250 до 300 тис. літніх людей як і раніше жити у себе вдома, а багатьом жителям Східної Європи заробляти за кордоном від 1500 євро на місяць. (Для порівняння, середня зарплата в Польщі трохи перевищує 1000 євро. — Ред.)

Іноземні доглядальниці для німецьких пенсіонерів

Хаберкорн визнає, що ця система веде до того, що в результаті персоналу по догляду за літніми людьми позбавляються ці східноєвропейські країни — в першу чергу, Польща. Проте, за словами керівника польської філії компанії Роберта Шимчака, пенсії в Польщі настільки низькі, що багато люди похилого віку просто не можуть дозволити собі найняти доглядальницю.

«Традиційно у багатьох країнах Східної Європи за літніми людьми доглядають їх діти або онуки, — розповідає Шимчак. — Вони забирають до себе своїх літніх родичів і намагаються поєднати турботу про них зі своєю звичайною роботою. І якщо в Німеччині виникають дискусії про нестачу персоналу по догляду за літніми людьми, в Польщі це питання не стоїть як такої. У країні не ведеться ніяких дискусій з цього приводу».

Однак звіт уряду Польщі, опублікований ще в 2014 році, показав, що в найближче десятиліття країна може зіткнутися з тією ж проблемою, що і Німеччина: старінням населення та браком персоналу по догляду.

У ФРН брак робочої сили у сфері догляду за літніми людьми була визнана настільки серйозною проблемою, що в липні канцлер країни Ангела Меркель (Angela Merkel) навіть відвідала будинок престарілих в німецькому місті Падеборне.

Цей сегмент робочого ринку має сумну репутацію галузі, в якій завантаженість персоналу поєднується з низькою оплатою праці, що ще більше ускладнює пошук співробітників.

За даними Федерального статистичного відомства, після трьох років навчання кваліфікований персонал по догляду отримує 18 євро в годину брутто, в той час середня заробітна плата по Німеччині становить 22 євро в годину.

Прес-секретар міністерства охорони здоров’я ФРН в інтерв’ю DW заявив, що залучення з-за кордону «фахівців по догляду є одним з наріжних каменів нової концепції уряду щодо вирішення проблеми з нестачею і довгостроковим укомплектуванням персоналу». Він додав, що Моз разом з іншими міністерствами працює над тим, щоб прискорити процес визнання іноземних дипломів про кваліфікації і видачі посвідки на проживання.

Поле діяльності для шахраїв

Через відсутність жорстких законодавчих рамок галузь по догляду, що передбачає залучення персоналу з-за кордону, залишається полем діяльності для організованої злочинності. В останні роки почастішали повідомлення про махінації в сфері догляду за літніми і хворими, коли фірми за змовою з пацієнтами і лікарями виставляли лікарняним касам рахунки за послуги, які тим насправді не виявлялися.

На початку 2018 року німецькі ЗМІ повідомили про розкриття махінацій з участю медичної «російської мафії» — дев’яти вихідців з Росії та України, які, за оцінками слідства, завдали державі збитків на суму не менше 8,5 млн євро. Суд же після 32 днів процесу визнав доведеною суму, як мінімум, у 4,7 млн і постановив стягнути з засуджених в загальній складності близько 1,8 млн євро.

Судді визнали при цьому, що вчиненню злочинів сприяла відсутність достатнього контролю за послугами з догляду з боку держави. «Щоб надалі подібні проблеми не виникали, необхідно жорстке регулювання цього сегмента ринку», — упевнений директор Німецько-польського центру громадського права і екологічних мереж (GPPLEN) Лотар Кнопп.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий