Для майбутніх лікарів: диплом з німецьким досвідом

2

Попрацювати в німецькій клініці можна і під час навчання в російському або українському університеті. Як стати учасником програми обміну для студентів-медиків?Познайомитися з системою охорони здоров’я в іншій країні, порівняти підходи в діагностиці та лікуванні, отримати безцінний практичний досвід і, нарешті, просто пожити місяць в іншій країні, — такі можливості відкриті для студентів-медиків з Росії та України. Для цього потрібно стати учасником програми студентських обмінів ifmsa.

Студенти — для студентів

Міжнародна федерація асоціацій студентів медицини ifmsa є однією з найстаріших і найбільших студентських організацій. Сьогодні в неї входять 1,3 мільйона учнів медичних факультетів зі всього світу. Її філіали є в 122 країнах, серед яких — Німеччина, Росія та Україна. Національний союз студентів медицини, представник ifmsa в Росії, сьогодні активно реалізує безліч молодіжних проектів, популяризуючи здоровий спосіб життя і підвищуючи медичну грамотність населення в Росії. Студенти, які входять в нього, проводять тренінги, конференції, літні школи.

Академічні обміни — ще один важливий напрямок. Кожен рік за програмами ifmsa російські учні медицини проходять стажування за кордоном, в одній з країн, з якою у російського представництва укладені договори. «Німеччина входить в топ-10 країн, куди хочуть поїхати учні з Росії», — розповідає в інтерв’ю DW Петро Гаврищук з Національного союзу студентів медицини. І навпаки, майбутнім німецьким лікарям пропонують стажування в одному з 30 російських міст.

Медицина в Росії очима німецького лікаря

Щоправда, як повідомили DW у німецькому представництві ifmsa, Росія і Україна поки не є пріоритетними напрямами для німецьких студентів. У Росії, наприклад, стажуються за три людини в рік. Познайомитися з буднями лікарів в російській клініці зміг і Крістофер Грамш (Cristopher Gramsch), координатор програм ifmsa в Німеччині. У 2015 році він місяць стажувався при медичному центрі імені Павлова у Санкт-Петербурзі. До речі, поряд з Москвою, Єкатеринбургом і Києвом це місто найбільш популярний у німецьких студентів-медиків. «Мені хотілося побачити місто своїми очима. Ну а оскільки моїх знань російської не вистачало, щоб багато спілкуватися з пацієнтами, я вибрав відділення хірургії», — розповідає молодий лікар з Бохума.

Під час стажування він зробив для себе кілька відкриттів. «Мене вразило те, наскільки важко людям з провінції отримати доступ до якісного медичного обслуговування. Пацієнти приїжджають в Санкт-Петербург, долаючи величезні відстані. У Німеччині великі медичні центри розташовані поблизу з невеликими населеними пунктами», — ділиться спостереженнями Крістофер. Цікаво було подивитися, як проходять операції. «Повинен сказати, що технічне оснащення було на тому ж рівні, що і в німецьких лікарнях, але атмосфера в операційній зовсім інша. У Росії набагато сильніше відчувається ієрархія між лікарем і медперсоналом», — згадує він.

Суворе враження справила і застаріла обстановка у гуртожитку для іноземців, де його розмістили. Однак цю неприємність згладила насичена культурна програма, яку організовували самі студенти з російського філії ifmsa.

Два варіанти стажування в Німеччині

У Німеччині студенти з Росії можуть взяти участь в одній з двох програм. В рамках дослідницького обміну (Score Research Exchange) вони працюють в лабораторії, збираючи дані для наукової публікації. Учасниками професійного обміну (Score Professional Exchange) можуть стати студенти, що закінчили як мінімум три курси навчання. Стажування проходить при лікарнях. Це можуть бути університетські, міські державні або приватні клініки.

І в тому, і в іншому випадку така виробнича практика триває, як правило, один місяць, а з 2017 року в деяких випадках — два місяці. Російська асоціація укладає з іншими організаціями, що входять до ifmsa, контракти, що зумовлює кількість місць. У минулому році в Німеччину на професійне стажування з Росії змогли з’їздити дві людини, на науково-дослідницьку — один. Відповідно така ж кількість осіб з Німеччини приймає у себе і Росія. «Обміни є кожен рік, але не так багато, як хотілося б, — шкодує російський координатор Петро Гаврищук. — Це практикується ще і тому, що якщо відділення приймає занадто багато студентів, лікарі-ментори, у яких і так високе навантаження, просто фізично не встигають їх курирувати».

Умови участі в програмі обміну

Місце проходження стажування вибирає сам студент. Він може вказати в пріоритетному порядку три будь міста і три цікавлять його спеціальності. «Найчастіше студенти хотіли б потрапити у великі міста. Але ми — не туристична компанія. Тому розподіл місць йде, насамперед, за фахом. Часто так буває, що ні в одному з трьох обраних міст вільного місця у першій дисципліні немає. Тоді студента визначають в те місто, де є перша дисципліна, зазначена ним у списку», — пояснює Петро Гаврищук.

Для тих, хто хоче пройти стажування у Німеччині, щорічно по всій Росії проводиться конкурс. Обов’язковою умовою є знання англійської мови мінімум на рівні B1. «Чим вище рівень знань, тим вище шанси студента потрапити в гарне відділення в тій же Німеччині, де вимоги значно суворіші, ніж в інших країнах. Додаткова перевага — якщо студент знає мову країни», — підкреслює координатор російських програм.

Перше випробування, яке доведеться пройти, — єдине тестування з англійської мови, що включає й знання медичного англійської. За результатами тесту складається рейтинг. Той, хто набрав більше всіх балів, першим може вибрати країну зі списку представлених. Крім того внз, які відправляють студентів на стажування, додатково проводять співбесіду англійською мовою. «В одних вузах можуть попросити перевести медичну статтю без словника або прочитати рецензію і висловити свою думку. В інших з кандидатом просто розмовляють про те, чому він хоче їхати по обміну, чому саме в обрану ним країну», — наводить приклади Петро Гаврищук. За результатами співбесіди студент отримує бонусні очки. Додатково до цього ifmsa заохочує тих, хто активно бере участь в організації молодіжних заходів.

Багатий досвід за свій рахунок

ifmsa — недержавна некомерційна організація. Тому витрати за стажування студенти оплачують самі. У випадку з Німеччиною, яка приймає на стажування стільки ж людей з Росії, скільки сама відправляє в цю країну, проживання і харчування надаються безкоштовно. Стипендій для проходження стажування не видають.

Більш детально дізнатися про умови участі у програмах ifmsa можна в міжнародному відділі вашого вузу — локальні представництва цієї організації в 30 російських університетах, а також на сайті представництва ifmsa в Росії або в Facebook.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий