«Буде, як з Кім Чен Ином»: чого чекають у Києві від зустрічі Трампа і Путіна

2


16 липня в Гельсінкі зустрінуться президенти США і Росії. На зустрічі буде багато «усмішок і компліментів», але ніяких суттєвих домовленостей, вважають українські експерти.»Ми будемо говорити про Україну, ми будемо говорити про Сирії, ми будемо говорити про вибори», — сказав наприкінці червня президент США Дональд Трамп після того, як стало відомо, що планується його зустріч з російським лідером Володимиром Путіним. Двосторонній саміт повинен відбутися 16 липня в Гельсінкі. Відповідаючи на питання журналістів про можливу зміну ставлення США до анексії Росією Криму, Трамп так і не дав чіткої відповіді. «Подивимося», — лише зазначив він.

У Кремлі в свою чергу вже визначили рамки, в яких може проходити дискусія. «На порядку денному такого питання, як Крим, бути не може і не буде ніколи, тому що Крим є невід’ємною частиною Росії. Всі інші питання — це питання консенсусу», — заявив днями в Москві прес-секретар російського президента Дмитро Пєсков.

Чого чекати від саміту Путіна і Трампа

З самого початку конфлікту з Росією США перебували на боці України. У березні 2014 року у Вашингтоні відразу ж засудили анексію Криму і ввели перші санкції проти РФ. Але з тих пір у Сполучених Штатах багато чого змінилося. З урахуванням цього в Києві з побоюванням очікують на зустріч Путіна і Трампа. Деякі не приховують побоювань, що долю України будуть вирішувати за спиною самої України.

До тих, хто з побоюванням ставиться до майбутнього американо-російського саміту, належить Роман Безсмертний. Колишній віце-прем’єр України в свій час також представляв Київ політичної підгрупи Тристоронньої контактної групи по врегулюванню конфлікту в Донбасі. Свої побоювання він і пояснив тим, що Трамп і Путін будуть говорити про Україну, тільки без України».

Тим часом офіційні представники української влади намагаються зберігати оптимізм. Так, спікер Верховної ради Андрій Парубій висловив надію на те, що Вашингтон не змінить свого ставлення до України. Причини для оптимізму справді є. Незважаючи на досить доброзичливу до Володимира Путіна риторику Трампа, саме під час його президентського терміну Україна почала отримувати від Сполучених Штатів летальна зброю. У тому числі знамениті протитанкові ракетні комплекси Javelin.

Хоча, на думку аналітика Інституту світової політики Миколи Белескова, потенційна прибуток американських компаній, а не бажання підтримати Україну, могла бути вирішальним аргументом на користь того, що Дональд Трамп все ж погодив питання надання Києву летальних озброєнь.

Буде обговорюватися Крим і Донбас?

Заспокійливо для української сторони на цьому тлі виглядає і заяву спеціального представника США по Україні Курта Волкера, яке він 10 липня зробив в інтерв’ю німецькій газеті Bild. У розмові з журналістами він виключив можливість завершення конфлікту в Донбасі в обмін на визнання анексії Криму з подальшим зняттям санкцій з Росії. Волкер також підкреслив зацікавленість Сполучених Штатів у миротворчій місії ООН на сході України. «На жаль, цілком імовірно, що Путін продовжить заперечувати свою участь у конфлікті і, як наслідок, немає ніяких підстав очікувати будь-якого прогресу», — додав Курт Волкер.

На думку Белескова, від зустрічі двох президентів не варто очікувати врегулювання конфлікту в Донбасі. «Перш за все, Трамп не схильний заглиблюватися в деталі, тому з Путіним найімовірніше буде обговорюватися перспектива покращення двосторонніх відносин в цілому», — пояснює експерт.

На неофіційному рівні українська сторона спробувала на всяк випадок прозондувати ситуацію в Білому домі. Принаймні, про це повідомляє агентство Reuters з посиланням на українські дипломатичні кола. За даними агентства, українські дипломати непублічно вимагали від своїх американських візаві запевнень в тому, що Трамп не зрадить інтереси України під час зустрічі з Путіним.

Адже ще під час передвиборної кампанії Трамп пообіцяв налагодити з російським колегою «дуже, дуже хороші відносини». «Я думаю, що я зможу з ним подружитися. В рамках цієї (російської. — Ред.) системи він був кращим лідером, ніж наш президент (Барак Обама. — Ред.)», — говорив Трамп ще у вересні 2016 року.

На тлі скандалу навколо втручання РФ в американські вибори нинішній глава Білого дому став обережнішим у висловлюваннях, але не відмовився від ідеї налагодити стосунки з Москвою. «Я вважаю, що дружба з Росією, Китаєм, іншими країнами. — Ред.) є чимось добрим, а не поганим», — зазначив американський президент 10 липня перед відльотом в Європу на саміт НАТО.

Знайомий сценарій

Експерт Міжнародного центру перспективних досліджень Микола Капітоненко в свою чергу радить не перебільшувати: публічно невизначене ставлення Трампа до санкцій і статусу Криму можуть бути «гачками», які американський президент закидає напередодні саміту, щоб з’ясувати, яку ціну готовий заплатити його російський візаві за вирішення болючих для нього питань у відносинах з США.

З-за обмежень Конгресу США реальних важелів, щоб самостійно зняти санкції і визнати анексію Криму, у Трампа немає, нагадує Капітоненко. Прийнятий рік тому документ обмежує право президента США самостійно скасовувати раніше введені санкції, і тепер це буде вимагати обов’язкового дозволу конгресменів.

«І в Кремлі це теж чудово розуміють, тому не поспішають сприймати таке «загравання» американського президента всерйоз», — упевнений Капітоненко.

На цьому тлі аналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач очікує, що підсумки майбутньої зустрічі в Гельсінкі будуть нагадувати результати нещодавнього саміту Трампа з лідером Північної Кореї Кім Чен Ином. «Буде багато посмішок і компліментів. Ми почуємо, як американський президент буде хвалити Путіна і проголошувати сам факт цього саміту історичною перемогою», — прогнозує експерт. Але реальних конкретних дій і поступок з обох сторін, на думку Горбача, не буде.

Ця новина також на сайті Deutsche Welle.

Facenews

Оставить комментарий